ČEŠTÍ A FINŠTÍ VĚDCI DÁL SPOLUPRACUJÍ VE VÝZKUMU „ZABIJÁCKÝCH BUNĚK“

Slibně započatá spolupráce mezi Ústavem hematologie a krevní transfuze a Finské krevní služby Červeného kříže zahájená s pomocí Velvyslanectví ČR v Helsinkách v říjnu 2023 úspěšně pokračuje již druhým rokem. Soustředí  se zejména na výzkum tzv. „zabijáckých buněk“, které dokáží velmi efektivně bojovat s nádorovými buňkami při léčbě leukémie. Probíhají výměnné pobyty a stáže vědců a studentů v Praze i v Helsinkách a společně se pořádají odborné konference, semináře, konzultace a další akce.

Foto: ÚHKT

Po podpisu memoranda o spolupráci mezi Ústavem hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Finnish Red Cross Blood Service (FRCBS) v roce 2023 se následně rozjela slibná spolupráce v rámci výzkumu využití CAR-T buněk, CAR-NK buněk a NK buněk při imunoterapii v rámci léčby leukémie. Během roku 2024 došlo k několika krátkodobým výměnám vědeckých pracovníků a studentů, které byly financovány prostředky z výzkumného fondu „The Blood Service Research Fund“.

VÝZKUMNÉ STÁŽE

Díky stipendiu FRCBS se také uskutečnily tři výzkumné stáže v Praze a Helsinkách, kterých se zúčastnili experti finské skupiny iCell, vedené Mattim Korhonenem, a Oddělení moderní imunoterapie při ÚHKT vedeného Janem Fričem. Tyto stáže se primárně zaměřily na metabolickou analýzu a cytotoxické testy NK a CAR-NK buněk. Výměnné programy rozšířily metodologické znalosti obou týmů, poskytly cenná data pro vědecké publikace a položily základy pro budoucí grantové žádosti.

„Výzkumná spolupráce mezi Ústavem hematologie a krevní transfuze a Finským červeným křížem je úspěšným příkladem vědecké diplomacie, která je pro náš zastupitelský úřad jednou z prioritních oblastí. Především výzkumné stáže a setkávání vědců z obou institucí, které na základě podepsaného memoranda o spolupráci probíhají v Praze a Helsinkách, jsou pak klíčové pro sdílení zkušeností a společné vědecké výstupy, jež mohou do budoucna vést k významnému pokroku v léčbě onemocnění krve,“ je přesvědčen český velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch.

OD VÝZKUMU KE KLINICKÉ STUDII

V květnu 2024 se v ÚHKT konal v pořadí druhý Den imunoterapie s názvem „Od aplikovaného výzkumu ke klinické studii“. Akce se jako řečníci zúčastnili i finští partneři. Kim Vettenranta z Helsinské univerzity se soustředil na buněčnou terapii akutní lymfoblastické leukémie, Matti Korhonen z FRCBS se věnoval geneticky modifikovaným imunitním buňkám pro terapii rakoviny a Erja Kerkelä rovněž z FRCBS se zaměřila na vývoj a výrobu pokročilých buněčných terapií. Den imunoterapie je významnou platformou zaměřenou na podporu spolupráce a výměnu znalostí v oblasti vývoje a klinického využití pokročilých terapií.

Úzká spolupráce mezi ÚHKT a FRCBS se plánuje i pro letošní rok, kdy by opět z finského grantu mělo být financováno několik vědeckých výměn. Pokračovat bude i úspěšná praxe pravidelných dvouměsíčních laboratorních on-line konzultací. Významným úkolem do budoucna je uspět společně při žádostech o mezinárodní granty pro další rozvoj nadějné léčby leukémie.

„Pokračující spolupráce mezi Ústavem hematologie a krevní transfuze a finským Červeným křížem i v roce 2025 představuje významný krok v posílení mezinárodních vztahů v oblasti hematologie. Tato spolupráce nejenže pomůže dalšímu rozvoji vědeckého výzkumu a expertního know-how, ale také přispěje k efektivnímu sdílení znalostí a zkušeností, které jsou nezbytné pro řešení širších hematoonkologických výzev. Primárně si velice vážíme podpory, kterou nám poskytuje česká ambasáda v Helsinkách a jsme vděčni za její aktivní roli při založení tohoto projektu. Děkujeme tak za dlouhodobou podporu a partnerství, které bude mít trvalý a pozitivní dopad jak na naši práci, tak i na mezinárodní zdravotnický sektor,“  říká tajemnice ředitele ÚHKT Andrea Daňková.

Daniel Horák, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět