ČESKÝM INVESTORŮM SE RÝSUJÍ PŘÍLEŽITOSTI NA VÝCHODĚ CHORVATSKA

Požežsko-slavonská župa je jedna z dvaceti žup Chorvatska, s rozlohou 1 823 km² patří k těm středně velkým, leží na východě země, ve Slavonii. Je strategicky situována mezi Maďarskem a Bosnou a Herzegovinou, hlavním městem kraje je Požega. Investorům – včetně těch českých – se zde rýsují obchodní a investiční příležitosti v sektoru cestovního ruchu, dřevozpracujícím a nábytkářském průmyslu i lesnictví.

Oblast je známá i svými vinicemi. Foto: Shutterstock

Požežsko-slavonská župa je druhou nejméně obydlenou chorvatskou župou, žije zde na 78 tisíc obyvatel. Nazývá se Zlaté údolí, její historie sahá do 13. století. Kraj nabízí dobré životní podmínky, je zde nejnižší kriminalita v Evropě, dobrý školský a vzdělávací systém. V regionu je rovněž k dispozici vzdělaná, motivovaná a levná pracovní síla, náklady na podnikání jsou o 35 % nižší, než je průměr v EU. Průměrná čistá měsíční mzda činí 665 eur.

Celý region Slavonie je známý i produkcí vína, jsou zde rozvinuty zemědělství, lesnictví a rybářství. Oblast má bohaté přírodní zdroje, z dřívějška jsou zde stále zastoupeny textilní průmysl a řemeslná výroba. Jedná se o stabilní a stimulující podnikatelské prostředí s dlouhou průmyslovou tradicí, místní samospráva má přístup ke strukturálním fondům EU.

DEVĚT PODNIKATELSKÝCH ZÓN

Na ploše téměř 350 hektarů je nyní v župě devět podnikatelských zón s kompletně vybavenou a plně funkční infrastrukturou. V nabídce jsou pozemky a zařízení za nízké ceny, město a župa navíc nabízí přímé a nepřímé investiční pobídky a daňová zvýhodnění.

Působí zde několik významných firem – Spin Valis (výroba nábytku a zpracování dřeva), Color Emajl (výroba kouřových rour, kamen, pecí a krbů), Plamen (výroba topných zařízení a odlévaných železných výrobků). Oblast Slavonije je známá i svými vinicemi, vinařstvími Kutjevo a Galić. Mezi další významnější firmy, které v regionu podnikají,  patří i společnost Magma (výroba kovových konstrukcí a zařízení), Studenac (stáčírna minerálních vod a nealkoholických nápojů, spadá pod slovinského výrobce nápojů Radenska, který je ve vlastnictví Kofola ČeskoSlovensko), Zvečevo (výroba čokolády a alkoholických nápojů) a Lipik Glas (výroba skel pro automobilový průmysl).

Ve městě Požega se také nachází sídlo společnosti Agronom, která zaměstnává 280 pracovníků a specializuje se na zemědělské a potravinářské výrobky, zemědělskou mechanizaci a suroviny. Do Agronomu nedávno investovala česká skupina Agrofert (vlastní 70 % akcií).

PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ INVESTORY

Oblast se potýká s deficitem zařízení a příslušenství pro zpracování zemědělských a potravinářských produktů. Další šance pro podnikatele se rýsují také v dřevozpracujícím průmyslu.

Župa nabízí i mnohé příležitosti v sektoru cestovního ruchu. Jedná se o rekonstrukce zdevastovaných hotelů a výstavbu nových ubytovacích zařízení, restaurací a sportovních zařízení. Je tu rovněž zájem o vybudování rekreačních center a středisek v okolní nádherné a klidné přírodě. Oblast je vhodná pro celoroční turistiku (letní i zimní sportovní aktivity).

Známý je rezort Zvečevo, který byl velice populární v období před válkou na území bývalé Jugoslávie na začátku 90. let minulého století. Velký potenciál má výstavba lyžařských center a rezortů v pohoří Papuk a lyžařských lanovek v Pakraci (Omanovac).

Ohledně podnikatelských a investičních příležitosti v Požežsko-slavonské župě se české firmy a podnikatelé mohou obrátit přímo na prezidenta Hospodářské komory ve městě Požega (Mr. Luka Balenović, tel.: +385 34 273 260, e-mail: hgpz@hgk.hr ) nebo na Regionálního koordinátora pro rozvoj Požežsko-slavonské župy (Mr. Anton Devčić, tel.: +385 34 290 242, e-mail: anton.devcic@panora.hr ). K dispozici je samozřejmě i ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Záhřebu (commerce_zagreb@mzv.cz ).

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět