Český výrobce optických zařízení navázal spolupráci v Turecku

Společnost Optokon, přední český výrobce optických zařízení a dodavatel optické infrastruktury, podepsala dohodu o spolupráci s významnou tureckou firmou AC Tasarim AS. Otevírají se tak další možnosti v tureckých zbrojních zakázkách.

Ilustrační foto Shutterstock

Podpisem, který se odehrál na okraj ankarského veletrhu „Military Radar + Border Security Summit“ v prostorách univerzity Hacettepe, Optokon navázal na nedávné otevření svého zastoupení v Ankaře a dále tak posílil předpoklady k získání dlouhodobější pozice na tureckém trhu. Předmětem podepsaných dohod je totiž společná výroba vysoce kvalitních robustních optických kabelů v prostorách zavedeného tureckého partnera.

Právě díky této společné produkci se Optokonu otevírají perspektivnější možnosti úspěchu v tureckých zbrojních zakázkách. Takováto strategie je v souladu s úsilím Ankary o co největší soběstačnost ve zbrojním průmyslu a záměrem 80% podílu domácí produkce na výbavě turecké armády. Na produktech Optokonu je atraktivní především odolnost vůči odposlechům a potencionálně zajímavými zákazníky mohou být vlastně všechny hlavní turecké zbrojní společnosti včetně těch nejznámějších, jako je Aselsan či Roketsan. 

Smlouva byla podepsána na okraj zbrojařského veletrhu Military Radar + Border Security Summit v Ankaře. Foto Velvyslanectví ČR v Ankaře

Stánek české společnosti na veletrhu se těšil velkému zájmu návštěvníků, přišli se podívat ministr vnitra Sulejman Soylu i prezident Správy obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir. Celkově bylo možné zaznamenat optimistickou atmosféru mezi účastníky i vystavovateli, která korespondovala s posledním průzkumem Asociace obranného a leteckého průmyslu Turecka (SASAD).  Ten uvádí, že navzdory meziročnímu poklesu obratu tureckého obranného průmyslu v roce 2020, a to o 18,6% na 8,9 mld. USD a poklesu objemu zahraničních zakázek tureckých zbrojařů o 26,1% na 2,3 mld. USD, je 79% dotazovaných vysokých manažerů tureckých zbrojních firem optimisticky naladěno při pohledu na perspektivy branže v následujících dvou letech. Český Optokon tato optimistická očekávání sdílí a jeho konkrétní kroky poslední doby svědčí o připravenosti na tureckém trhu uspět.  

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět