„Český týden“. Chemické a farmaceutické firmy se představily v Basileji

Nestává se často, aby se hned čtrnáct českých firem představilo v jednom týdnu a v jedné zemi. Ve Švýcarsku se to povedlo. Nejprve se v květnu české farmaceutické a chemické společnosti prezentovaly na odborné konferenci v Bernu, o dva dny později pak na evropském veletrhu v Basileji.

Ilustrační foto Shutterstock

První akci organizovalo v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED Velvyslanectví ČR v Bernu pod záštitou Ministerstva zahraničí ČR. Šlo o odbornou konferenci s názvem Digital Health Innovation Conference 2023, na níž se se prezentovaly české firmy iDevBand, Carebot, MamaAI, ProID Monet+, iBridge a Dataclair.ai společnosti O2 Czech Republic. České firmy tak měly vynikající příležitost představit svá řešení před zhruba padesátičlenným odborným publikem formou přednášek a následné diskuze.

 „Zabýváme se vývojem a zaváděním umělé inteligence v diagnostice u různých obrazových vyšetření (RTG, CT, MMG). Pomáháme lékařům být přesnější a rychlejší. Být na konferenci v srdci farmaceutického průmyslu je pro nás mimořádně důležité. V publiku byli nejen zástupci farmaceutických společností, ale i investoři, kteří nás již nějakou dobu sledují. Do Basileje se určitě znovu vrátíme. Děkujeme za příležitost prezentovat tato řešení a za mimořádnou spolupráci a excelentní přístup českého zastoupení ve Švýcarsku,“ zhodnotil akci Matěj Misař z firmy Carebot.

Na konferenci vystoupili krom zástupců českých firem také švýcarští experti Wolgang Schleifer za Novartis, Rok Zaloznik za Swiss AI Association a za firmu Immunai Jana Šponarová. Rádi bychom konferenci uspořádali i příští rok, ostatně, máme již za českou stranu přislíbenou expertní přednášku od ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHAB) v Praze, prof. Jana Konvalinky.

Solidní základ pro spolupráci

Druhou akcí byl putovní veletrh Chemspec 2023, který se letos v květnu konal v Basileji, neformálním hlavním městě farmacie, kde sídlí také firma Novartis. Oficiální česká účast tu proběhla pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V českém stánku se vedle Asociace chemického průmyslu ČR, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a agentury CzechInvest prezentovaly firmy Draslovka, Cayman pharma, Penta, Regartis, Santiago, VUOS, BorsodChem a COC. „Naše účast na veletrhu v Basileji potvrdila naši schopnost konkurovat na mezinárodní úrovni a představit vysokou kvalitu našich služeb. Jsme pyšní na to, že můžeme reprezentovat Českou republiku jako centrum inovací a výzkumu v oblasti farmacie a chemie. Těší nás, že jsme získali uznání od klíčových hráčů průmyslu a vytvořili si solidní základ pro budoucí spolupráci a rozšíření našeho podnikání,“ pochvaloval si akci Kryštof Šigut z firmy Santiago.

Pro českou moderní ekonomickou diplomacii byla přítomnost našich firem na těchto akcích ve Švýcarsku významná především z důvodu prezentace Česka jako seriózního a kvalitního obchodního partnera, se kterým se musí počítat a stojí za to spolupracovat. Švýcarsko je mimořádně kvalitní a náročný trh, na kterém se prosadí jen ti nejlepší. Pevně věříme, že to budou i moderní a špičkové české firmy z jednoho z klíčových odvětví budoucnosti, které se tu nedávno skvělým způsobem prezentovaly.

 

Fotogalerie

Celkem 14 českých firem z chemického a farmaceutického byznysu se v květnu představilo na dvou akcích ve Švýcarsku. Foto Velvyslanectví ČR v Bernu

Farmaceutická velmoc

Švýcarský chemický průmysl, který je úzce provázaný s farmaceutickým průmyslem, patří k nejdůležitějším odvětvím švýcarského hospodářství. Každoročně představuje přibližně polovinu objemu švýcarského vývozu a podílí se zhruba 5 % na celkovém HDP. V odvětví působí přibližně 1 000 společností, z nichž tři patří k největším na světě. Jsou to farmaceutické společnosti Novartis, Roche a chemický koncern Clariant AG.

Každoročně vyváží švýcarský chemický průmysl výrobky v celkové hodnotě kolem 13 mld. franků (317 mld. Kč). Největší podíl na tomto dovozu mají výrobky chemického a farmaceutického průmysl Nejdůležitějším obchodním partnerem Švýcarska jsou členské země EU, odkud se dováží asi tři čtvrtiny celkového objemu.

Sílí potřeba digitalizace

Pozice Švýcarska v oblasti digitalizace systému zdravotnictví v mezinárodním měřítku je někde v polovině žebříčku. Ve švýcarském systému zdravotní péče se stále ještě používá příliš mnoho papíru. I ve vnitrostátním srovnání je úroveň digitalizace zdravotnictví oproti ostatním odvětvím podprůměrná. Kromě teprve se rozvíjející elektronické komunikace mezi poskytovateli zdravotní péče jsou i nadále rezervy v zavádění digitálních zdravotních služeb, jako například elektronické dokumentace pacienta, telemedicíny nebo e-receptů.

Ve Švýcarsku právě proto v poslední době vznikla nebo sem přesunula své vedení řada technologických a biotechnologických firem a startupů se zaměřením na digitalizaci, e-zdravotnictví, umělou inteligenci, genetické terapie a biotechnologie – vnímají právě zde ohromné příležitosti do budoucna. To dává šanci i zahraničním, resp. českým společnostem, vědcům a expertům se zkušenostmi v této oblasti.

Naše velvyslanectví vnímá tento trend, přinášející nové příležitosti, a proto strategie projektů ekonomické diplomacie počítá s dlouhodobou podporou právě v odvětví vědy a výzkumu, a to včetně digitalizace v oblasti farmaceutického a chemického průmyslu. Česko má v tomto směru rozhodně co nabídnout.

Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bernu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět