ČESKÝ TOLLNET A SLOVENSKÝ SKYTOLL VYHRÁLY TENDR NA MÝTNÉ V CHORVATSKU

Česká společnost TollNet Praha a slovenský investor SkyToll uspěly v tendru na dodání nového systému pro elektronický výběr mýtného na chorvatských dálnicích. Česko–slovenské konsorcium, které vlastní česká investiční skupina PPF, do Chorvatska dodá technologicky vyspělou zakázku v hodnotě 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč). Zakázku loni na jaře vypsal chorvatský státní provozovatel dálnic Hrvatske autoceste – HAC. Nový model elektronického mýtného by měl být v Chorvatsku spuštěn od roku 2026.

Foto: Shutterstock

Konsorcium TollNet a SkyToll předložilo nabídku v hodně 79,9 milionu eur bez DPH (99,9 milionu eur s DPH), HAC ji vyhodnotil jako nejvýhodnější. Veřejné soutěže se účastnilo na deset mezinárodních dodavatelů, mezi nimi i skupina firem, zahrnující například rakouskou společnost Kapsch TrafficCom a chorvatskou firmu Spinne Traffic. HAC uvedla, že hodnota možných dodávek těchto účastníků výběrového řízení se pohybovala od 79,9 milionu eur do 244,5 milionu eur.

PŘES TISÍC KILOMETRŮ DÁLNIC

Společnost HAC v Chorvatsku spravuje na 1 100 km dálnic (o dalších 200 km se stará Bina Istra  a společnost Autocesta Zagreb-Macel). Na chorvatských dálnicích se do poloviny srpna loňského roku  vybralo na mýtném téměř 30 milionů eur, což bylo o 8 % více než ve stejnou dobu v roce 2022. Na vrcholu sezóny projedou některými z 399 mýtných bran podle údajů HAC až 3 tisíce vozidel za hodinu. Chorvatsko je velmi oblíbenou destinací českých turistů, takže se tato pozitivní změna bude týkat i jich.

Česko – slovenský systém bude využívat osvědčenou technologii DSRC (radiová komunikace s frekvencí 5,8 GHz) pro účtování mýtného uživatelům „krabičky ENC“ na předplacené mýto a technologii ALPR (rozpoznávání registračních značek vozidel) pro účtování mýtného příležitostným uživatelům v osobních vozidlech a dohled nad placením mýtného všech vozidel.

NOVĚ POD DOHLEDEM KAMER

Nově budou projíždějící vozy snímat kamery, které rozpoznají barvu, objem a profil vozidla a odhadnou očekávanou dobu přepravy. Všichni uživatelé se budou muset zaregistrovat do systému prostřednictvím registrační značky. Nový systém nabíjení je založen na volném toku vozidel, tj. nedochází k žádným zastávkám při placení a nabíjení, což zvyšuje tolik žádaný průjezd vozidel.

Finanční prostředky na zavedení nového systému výběru mýtného, který bude zaveden na všech dálnicích v Chorvatsku, budou poskytnuty prostřednictvím Národního plánu obnovy a odolnosti – NPOO. Letošní rok by tak měl být posledním, kdy se mýtné vybírá prostřednictvím mýtných bran. Jedná se o další viditelný úspěch českého investora v Chorvatsku, který se svým efektivním technologickým řešením uspěl v silné mezinárodní konkurenci.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět