Český inkubátor zachraňuje životy v Peru

Špičkový inkubátor české firmy TSE pomáhá v jedné z největších a nejchudších nemocnic Limy zachraňovat život předčasně narozeným novorozencům. Česko ho v rámci rozvojové pomoci letos v září Peru darovalo.

Ilustrační foto: Shutterstock

Přístroj slouží v nemoci Panny Marie Pomocné (Maria Auxiliadora), která je spádovým zdravotnickým zařízením pro více než dva miliony obyvatel v jedné z nejchudších čtvrtí Limy. Spolu s inkubátorem dostala nemocnice i tři UV lampy TSE mimo jiné na léčbu novorozenecké žloutenky. Vše bylo součástí rozvojové pomoci ve výši 470 tisíc Kč, kterou 11. září na místě předal český velvyslanec v Limě Pavel Bechný. Vedení nemocnice poděkovalo ambasádě za tuto pomoc a vyjádřilo naději, že více takovýchto zařízení bude brzy k dispozici nově narozeným po celém Peru. Velvyslanec Bechný poznamenal, že první malá pacientka využívající inkubátor „dostane české jméno“ a prostřednictvím vedení nemocnice pozval její rodiče k návštěvě ambasády. Na prvního pacienta ostatně přístroj čekat nemusel. Lékaři ho ještě v den zprovoznění využili pro pomoc malé holčičce.

Inkubátor Shelly firmy TSE, který díky své špičkové technologii dokáže bez přerušení kontrolovat údaje o základních životních funkcích novorozeněte, výrazně zvýší kvalitu intenzivní péče v prvních dnech po porodu. Poté se může dítě přemístit do méně intenzivní péče s cílem zvýšení váhy. Inkubátor je tak ihned k dispozici pro dalšího potřebného novorozence. Primář novorozeneckého oddělení Julio Medina věří, že se díky této rychlé rotaci podaří nemocnici snížit vysokou mortalitu novorozenců. Lékaři v nemocnici Panny Marie Pomocné přivedou každý měsíc na svět v průměru 700 dětí, z toho 13 % předčasně narozených. V první polovině letošního roku čtyřicet předčasně narozených dětí zemřelo.

Inkubátor firmy TSE Česko předalo v rámci rozvojové pomoci jedné z nejchudších nemocnic v Peru. Foto ZÚ Lima

Peruánští lékaři si pochvalovali velice snadnou manipulaci s inkubátorem, kterou si osvojili díky jednodennímu školení expertem certifikovaným z TSE. Po celou dobu ročního procesu navíc nemocnice využívala technického poradenství nové podnikatelské platformy Czech – Peru Alliance for Business Innovation v Limě.

Nemocnice Panny Marie Pomocné disponuje pouze deseti inkubátory a třinácti novorozeneckými dýchacími přístroji. Někdy se jí podaří převézt některé malé pacienty do okolních porodnic. Ty jsou však v poslední době zoufale přeplněné. Na většinu miminek, z nichž některá váží pouhých 500 gramů, tak zbude jen obyčejná postýlka a naděje, že se některý z inkubátorů snad brzy uvolní.

Jak smutně podotýká primář porodního Medina: „Někdy nám nezbývá než se prostě jen modlit”. Bohužel nepřehání. Letošní rok je obzvláště kritický kvůli rostoucímu přílivu venezuelských uprchlíků. Řada venezuelských žen se během dlouhé strastiplné cesty stane oběti znásilnění a otěhotní. Většina z nich pak skončí právě v nemocnici Panny Marie Pomocné.

Radka Sibille, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Limě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět