ČESKÝ CHMEL MÍŘÍ DO TURECKÉHO MINIPIVOVARU

Istanbulský minipivovar „3 Kafadar“ – v překladu „3 Kamarádi“, který patří mezi devět fungujících minipivovarů v Turecku, koupil od české společnosti Sekado první kamion chmelu. Turečtí zákazníci tohoto prémiového výrobce se tak mohou těšit na prvních 70 tisíc litrů piva, které bude z této 19,5 tunové zásilky vyrobeno.

Foto: Altin Fici​

„3 Kamarádi“ jsou minipivovarem sídlícím v průmyslové zóně spíše konzervativnější istanbulské části „Basaksehir“. Při vstupu do průmyslového areálu, ve kterém je možné najít sklady a výrobny nejrůznějších producentů od šicích strojů až po automobilový průmysl, by asi nikdo nečekal, že najde minipivovar. O to výraznější je zážitek toho, kdo vstoupí do prostorů společnosti Altin Fici vařící pivo pod značkou „3 Kafadar“.

Pivovar s roční kapacitou 360 000 litrů, jehož hlavními zákazníky jsou zejména istanbulské bary a restaurace, se nyní stejně jako většina subjektů z oboru potýká s velice těžkou situací. 40% propady prodeje a v současnosti zavřené bary nevěstí na první pohled nic dobrého. „3 Kafadar Ipa“ či „Belgian Blond“ si ovšem pomalu nachází své zákazníky a majitelé pivovaru zůstávají přesvědčeni o budoucí výnosnosti svého díla. 

NAVZDORY PŘEKÁŽKÁM

I přes značná a každoročně rostoucí omezení na prodej alkoholu v Turecku, od zákazu reklamy až po stále stoupající daň, která na každé prodané lahvi piva činí více než 50 % její ceny, počet minipivovarů v Turecku mírně stoupá. Na základě informací od samotných výrobců nyní evidujeme snahu o založení dalších dvou minipivovarů. Jelikož se tento druh pivovarů soustředí na kvalitu, otevírá se tu další prostor pro český chmel, případně kvasnice či i pivovarnické technologie. Když k tomu všemu započteme záměr Altin Fici uzavřít s českými producenty smlouvu o distributorství, stoupající podíl českého chmele v tureckém pivu je takřka zaručen.  

Projekt na podporu českého piva, výrobců chmele i výčepních technologií z jara roku 2019 tak již nese svoje ovoce. Kromě chmele nabízí další příležitosti k úspěchu i jedinečná výčepní technologie, kterou můžeme tureckým partnerům nabídnout. Potenciál je i v současné době, kdy některé bary využívají nuceného uzavření k rekonstrukcím a obnově svého interiéru.

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět