ČESKO-SLOVENSKÁ SKUPINA DAROVALA MASKY CHORVATSKU

Finanční skupina J&T Finance Group darovala Chorvatsku dva tisíce pět set opakovaně použitelných ochranných masek typu FFP3 a tisíc náhradních filtrů. Ochranné masky v hodnotě sto tisíc eur předal na konci dubna český velvyslanec v Chorvatsku Vladimír Zavázal do rukou náměstka ministra vnitra Damira Truta.

Ilustrační foto: Shutterstock​

Náměstek Trut vyjádřil vděčnost za poskytnutý dar, který podle něj symbolizuje solidaritu a přátelské vztahy mezi Českem a Chorvatskem. Ochranné masky nejvyšší třídy mají pomoci zejména lékařům a sestřičkám v nemocnicích, kteří s šířením nákazy bojují v první linii.

Česko-slovenská finanční skupina J&T je přítomna na chorvatském trhu od roku 2013, kdy koupila regionální Vaba banku ve městě Varaždin. Společnost ve spolupráci s pražskou technickou univerzitou ČVUT vyrábí ochranné masky proti nákaze koronavirem z celoobličejových masek na šnorchlování. Tato maska, s filtrem připevněným speciálním plastovým nástavcem tištěným na 3D tiskárně, je použitelná až 30 dní a nahradí za tuto dobu několik set respirátorů na jedno použití. Po 30 dnech se filtr jednoduše vymění za nový a masku lze používat dalších 30 dní.

Petr Kašička, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět