ČESKO SE STÁVÁ ATRAKTIVNÍ DESTINACÍ PRO MALAJSKÉ TURISTY

Malajsie patří mezi asijské země s nejrychleji rostoucím potenciálem pro příjezdový cestovní ruch do České republiky. Rapidně rostoucí střední třída, ale také zásadní omezení mezinárodního cestování v Číně znamená, že Malajsii by v tomto ohledu měla být věnována zvýšená pozornost.

Ilustrační foto: Shutterstock

Dalším pozitivním krokem se stal březnový podpis memoranda o porozumění mezi Malajsijskou asociací cestovních kanceláří a agentur (MATTA) s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) v Praze s cílem posílit obchodní spolupráci mezi aktéry cestovního ruchu z Malajsie a České republiky.

TAKÉ MALAJSIE LÁKÁ ČESKÉ TURISTY

Obě strany se shodují na tom, že obrovský potenciál má také Malajsie z pohledu českých turistů díky rychle se rozvíjející ekonomice asijské země. Počet českých turistů, kteří navštívili Malajsii, za posledních několik let vzrostl a optimismus v podobě rychlého růstu v blízké budoucnosti nenarušila ani nedávná pandemie koronaviru. Naopak.

Malajsie tak vnímá, že více než 60 % českých obyvatel vycestuje ročně do zahraničí, což představuje celkem 5,1 milionu dovolených (minimální délka pobytu 4 noci) v roce 2019. Malajsijská asociace cestovních kanceláří rovněž sleduje obrovský potenciál v podobě nárůstu segmentu luxusního cestování, cestování na dlouhé vzdálenosti a během zimní sezóny. Z pohledu této asociace je rovněž zajímavé, že většina českých cestovatelů preferuje plážové a slunné destinace.

„OTEVŘENÍ HRÁZE“ V MALAJSII

Počet turistů z Malajsie, kteří zavítají do České republiky, každoročně stoupal o 15 % do období koronavirové pandemie. Malajsie pak byla po dobu dvou let, a to do jara 2022, poměrně striktně uzavřena, a to jak pro příjezdový cestovní ruch, tak pro výjezdový, jelikož turisté byli povinni po návratu podstupovat týdenní či delší karanténu. Uvolnění od 1. dubna 2022 tak znamenalo „otevření hráze“, jakkoli tento zájem je spíše pozvolný. Oblast jihovýchodní Asie patří mezi rostoucí zdrojové trhy příjezdového cestového ruchu a zejména ve světle uzavření mezinárodního cestování v Číně z důvodu pandemie koronaviru představuje významnou oblast, na kterou se zaměřuje při svých aktivitách jak Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur, tak CzechTourism.

Další rozvoj spolupráce v cestovním ruchu – a to na úrovni největších asociací v obou zemích – přináší příležitost pro jednotlivé firmy v sektoru, ať se již jedná o cestovní kanceláře a agentury, dopravce, hotely a ubytovací zařízení, ale i letiště a další. Toto oživení přichází i v návaznosti na uskutečněný projekt na podporu ekonomické diplomacie, který Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur uskutečnilo s agenturou CzechTourism v říjnu 2022.

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur

 

FOTOGALERIE

Foto: AČCKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět