ČESKO DODÁVÁ A FINANCUJE ZDRAVOTNICKÉ VYBAVENÍ PRO MOLDAVSKÉ NEMOCNICE

Česká republika poskytla Moldavsku zdravotnické vybavení v celkové hodnotě 1,2 milionu eur. Cílem pomoci je zvýšit kapacity moldavského zdravotnictví pro poskytování péče moldavským občanům a také uprchlíkům z Ukrajiny. Pomoc realizovaly české firmy.

Foto: Velvyslanectví ČR v Kišiněvě

Moldavsko je prioritní zemí české rozvojové pomoci a v důsledku pandemie covidu i války na Ukrajině je tato země také příjemcem humanitární pomoci. Ve velmi krátkém čase se České republice podařilo reagovat na urgentní potřeby a realizovat tři projekty rozvojové a humanitární pomoci. Slavnostní předání českého daru Ministerstvu zdravotnictví Moldavska a Klinické nemocnici v Kišiněvě se uskutečnilo 8. září. Akce se zúčastnili ministryně zdravotnictví Moldavska Ala Nemerenco a velvyslanec ČR v Moldavsku Stanislav Kázecký.

VÍCE NEŽ TŘI STOVKY LŮŽEK

Celkem do Moldavska dorazilo z České republiky již 254 lůžek různých druhů. Jedná se lůžka intenzivní péče s příslušným vybavením, elektrická lůžka, mechanická lůžka a nosítka pro převoz pacientů. Dalších 86 lůžek je na cestě a poslední tři kamióny dorazí do Kišiněva v následujících dnech. Celkem bude tedy do moldavských nemocnic distribuováno 340 lůžek.  Některá lůžka jsou již instalována a používána v Ústavu urgentní medicíny a ve dvou státních nemocnicích v Kišiněvě, další lůžka budou distribuována dle potřeb ministerstva zdravotnictví.

Kromě lůžek dodala Česká republika také zdrojové mosty. Jedná se o pohyblivý systém, který zásobuje přístroje energií a umožnuje rozmístění potřebných přístrojů v blízkosti lůžka pacienta. Používá se na specializovaných zdravotnických pracovištích (ARO, JIP). Bylo dodáno pět středně kapacitních mobilních klinik a jedna velkokapacitní mobilní klinika se vším potřebným vybavením (kompresory atd.). Dále bylo v projektech zahrnuto předání 1000 záchranných sad, elektrochirurgických jednotek a dalšího zařízení.

RYCHLÁ REAKCE ČESKÝCH FIREM

Dodané zboží bylo vyrobeno a dodáno českými firmami, na realizaci projektu se významně podílely především firmy Linet, MZ Liberec, EGO Zlín, SMT – Electrosurgical Unit a  Viacell. Moldavští partneři ocenili kromě daru samotného také rychlost, s jakou byla česká strana schopna reagovat. Dva z projektů byly realizovány v rekordním čase šesti měsíců. Moldavská strana velmi pozitivně hodnotí také vysokou kvalitu českého zboží. Tyto dodávky otevírají dveře k další spolupráci českých firem s moldavskými partnery.

Česká republika tak posiluje kapacity moldavského zdravotnictví, které jsou silně zatíženy probíhající uprchlickou krizí. V souvislosti s válkou na Ukrajině se Moldavsko ocitlo v epicentru dění a od prvního dne války přijímá ukrajinské uprchlíky. Od začátku války překročilo hranice s Moldavskem více než 590 000 uprchlíků z Ukrajiny a přibližně 90 000 na území Moldavska aktuálně zůstává, jedná se o největší počet uprchlíků na obyvatele mezi evropskými zeměmi. Mezi uprchlíky převažují děti, ženy a senioři, kteří často potřebují zdravotní péči. Česká republika tak významně přispěla ke zvýšení kapacit moldavského zdravotnictví a posílila vnitrostátní kapacity pro reakci na mimořádné události.

Kateřina Šilhánková, diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kišiněvě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět