České železniční modely bodovaly v Japonsku

Japonsko má mnoho přívlastků. Jedním by také mohl být „země železničních modelů“. Japonský modelářský trh patří mezi největší na světě a popularita vlaků a všeho s nimi spojenými je bezkonkurenční. Potvrdila to i první úspěšná česká účast na veletrhu nejen vlakových modelů, který loni proběhl v Tokiu.

Ilustrační foto Shutterstock

 Japonský modelářský trh je mezi největšími na světě a stále roste. Odhaduje se, že jen v minulém roce byly prodány vlakové modely v hodnotě přesahující 12 mld. jenů (1,9 mld. Kč), což je historický vrchol. Že se jedná o odvětví, které není vhodné v japonských podmínkách přehlížet, potvrdila i první česká účast na 22. International Model Railroad Convention (JAM Convention), největším japonském veletrhu železničních modelů, který se uskutečnil v srpnu 2023 v Tokiu.

JAM Convention představuje v tomto ohledu každoroční vrcholnou akci pro místní modeláře a kromě největších místních velkých prodejců, jako je Kato Precision Railroad Models a Takara Tomy, nechybí ani lokální modelářské spolky a fanoušci železnic prezentující své detailní modely. Návštěvníka ale může překvapit, když objeví české vlakové soupravy a tramvaje, které se těší značné oblibě mezi japonskými modeláři. Někteří dokonce vystavovali podomácku vytvořené modely vlakových souprav Českých drah a Regiojetu. Podobně zajímavé až exotické jsou pro japonské modeláře tramvaje, které jsou populární i mezi obyčejnými japonskými turisty v Česku.

Český oficiální stánek, podpořený Velvyslanectvím ČR v Tokiu a agenturami CzechTrade a CzechTourism, představoval jedinou oficiální zahraniční účast na veletrhu a od počátku díky tomu poutal značnou pozornost. Byly na něm vystaveny modely různého typu od českých firem Kovap, Rappa, IGRA a MB Modely a již v první den výstavy byly v podstatě všechny vyprodány, čímž se potvrdilo, že české železniční a tramvajové modely jsou pro japonské modeláře mimořádně atraktivní.

Další veletrh bude v létě

V případě Japonska se tak jedná o velice zajímavý zahraniční trh pro české výrobce železničních modelů. Pro další ročník JAM Convention, který se bude konat 16.-18. srpna 2024, je proto již nyní plánována další česká účast, která by navázala na úspěšný předchozí rok.

Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tokiu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět