ČESKÉ ZDRAVOTNICKÉ FIRMY MOHOU POMOCI BRITSKÝM PARTNERŮM NA UKRAJINSKÉM TRHU

Česko a Velká Británie jsou jedněmi z největších podporovatelů Ukrajiny. Náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák v této souvislosti upozorňuje, že Ukrajina je ale pro britské firmy trh, se kterým nemají velké zkušenosti. „V tomto ohledu jim může partnerství s českými subjekty, které na Ukrajině dlouhodobě působí, výrazně pomoci,“ řekl náměstek Kozák, který se na přelomu dubna a května zúčastnil politických konzultací ve Velké Británii. Hlavním tématem byla spolupráce ve zdravotnictví na třetích trzích a podpora Ukrajiny.

Ilustrace: Shutterstock

Náměstka Kozáka do Británie doprovodily české zdravotnické firmy, které se na českém velvyslanectví setkaly s britskými partnery. Diskuze se týkala jak zapojení českých inovací do britského zdravotnictví, tak mezinárodní česko-britské spolupráce na trzích třetích zemí, zejména v Africe a východní Evropě. Akce byla podpořena Ministerstvem zahraničních věcí financováním prostřednictvím projektů ekonomické diplomacie PROPED.

SPOLEČNÉ PROJEKTY, VYHLÍDKY FINANCOVÁNÍ

„Společné projekty představují pro české firmy velký potenciál,“ potvrdil Jiří Plecitý, člen představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) zodpovědný za export a obchod. „Partnerství otevírá příležitosti pro získání mezinárodních zdrojů financování a tím i možnost pro zapojení více členů AVDZP.“ První krok již asociace učinila – proslulý český výrobce nemocničních lůžek Linet byl britskou exportní úvěrovou a zajišťovací agenturou UK Export Finance předběžně schválený jako možný příjemce britských garancí.

Kulatý stůl orientovaný na mezinárodní česko-britskou spolupráci za účasti společností GE Healthcare, Thorlux Lighting, Static Systems Group a DDC Dolphin ukázal, že zájem o spolupráci na projektech zejména pro trhy východní Evropy je velký. Nedílnou součástí mezinárodních projektů i spoluprací je pojištění. I proto se náměstek Kozák setkal mimo jiné s Timem Reidem, ředitelem agentury UK Export Finance.

Náměstek Kozák se v Británii dále setkal s ministry Department for Business and Trade, místního ministerstva obchodu, Lordem Offordem, Gregem Handsem a Alanem Makem. S Lordem Offordem diskutoval možnosti mezinárodní spolupráce i výzvy dodavatelských řetězců v současné geopolitické situaci. S Gregem Handsem a Alanem Makem pak jednal o podpoře Ukrajiny.

 

Fotogalerie

Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně

STRATEGICKÝ SEKTOR PRO ČESKO I BRITÁNII

Zdravotnictví je strategický sektor jak pro Česko, tak pro Británii, což dokazuje také zájem zástupců britského veřejného i soukromého sektoru o setkání s českou podnikatelkou delegací. Firmy pod vedením AVDZP se zúčastnili workshopu na téma České zdravotnické technologie pro NHS (National Health Service, britská zdravotnická služba). České společnosti jako Linet, BTL, Block nebo MZ Liberec již na britském trhu působí, inovativní firmy jako Carebot, Kardi Ai nebo VR Medical se o britský trh teprve zajímají.

Británie do zdravotnictví masivně investuje, v současnosti se staví nebo opravují nemocnice v rámci New Hospital Programme, kterých má být do roku 2023 celkem 40. Celková cena jedné nemocnice se pohybuje okolo 300 milionů liber. Britskou NHS trápí nedostatek personálu, proto Spojené království stále více spoléhá na nové technologie a inovace. Ukazuje se, že například využití umělé inteligence v diagnostice či virtuální reality při fysioterapii přináší výborné výsledky a lepší diagnostiku. Státem provozovaná a financovaná NHS je však jen jedním z investorů, intenzivně do renovací a nových technologií investují i soukromé nemocnice. Pro české firmy tak vzniká mnoho příležitostí, o dodávky od spolehlivých partnerů je zájem, což ukazuje i účast zástupce Spire Healthcare, provozovatele jedné z největších britských sítí soukromých nemocnic, na českém workshopu.

Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět