České vojenské padáky uspěly na thajském trhu

Thajský vojenský trh je v mnoha ohledech velmi náročný, o to významnější je každý případ, kdy se na něm česká firma dokáže prosadit. Nejnověji se to podařilo výrobci padáků MarS Jevíčko.

První seskoky s českými padáky proběhly na základně Hua Hin. Foto Velvyslanectví ČR v Bangkoku

Nové osobní a záložní padáky dodala pro jednu ze speciálních jednotek Thajské královské policie (RTP), Border Patrol Police. Dokončení výcvikové fáze a první seskoky proběhly u města Hua Hin na jih od Bangkoku za přítomnosti genmjr. Napola Boonprasita, velitele Police Aerial Reinforcement Division, a velvyslance ČR Marka Libřického

Přednímu evropskému výrobci padáků a příslušenství MarS Jevíčko se tak podařilo uspět na velmi náročném a referenčním thajském trhu. Firmě uspěla s vysoce konkurenceschopnou nabídkou v tendru vyhlášeném v roce 2019, navíc v tržním segmentu, který byl dosud výsadou dodavatelů z USA. Úspěch je přitom o to větší, že se podařilo dodat také zabezpečovací přístroje m2 AAD zajišťující přeseknutí zavíracího očka záložního padáku v případě, kdy nastanou aktivační podmínky. MarS Jevíčko dodal i několik desítek maket hlavních a záložních padáků pro výcvik, náhradní díly a příslušenství.

Jevíčský výrobce tak získal významnou referenci, která by se mohla stát odrazovým můstkem k dodávkám další výbavy a přechodu na nové technologické řešení. Týká se to nejen Border Patrol Police a dalších jednotek thajské policie, ale i ostatních složek Královských ozbrojených sil.

Potěšitelné je, že úspěch MarS Jevíčko není prvním českým projektem realizovaným ve spolupráci s Border Patrol Police v posledních letech. Právě na základně v Hua Hin byl v květnu 2019 uveden do provozu generálním komisařem RTP gen. Chakthipem Chaijindou aerodynamický tunel vyrobený a dodaný Strojírnou Litvínov. Věříme, že nejde o poslední úspěchy a že na ně naváží další projekty nejen ve spolupráci s Královskou thajskou policií. Velvyslanectví ČR v Bangkoku je připraveno je aktivně podpořit, stejně jako tomu bylo v případě těch předchozích.

Marek Libřický, velvyslanec, Velvyslanectví ČR v Bangkoku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět