ČESKÉ FIRMY ZÍSKALY PRESTIŽNÍ CENY ZA INOVACE

České firmy letos slaví mimořádné úspěchy v oblasti inovací. Na slavnostním ceremoniálu, který proběhl v polovině dubna online z Bělehradu pod záštitou Srbské asociace kvality, byly mezi nejlepšími v rámci mezinárodní soutěže QIA – Quality Innovation Award 2020 vyhodnoceny společnosti z České republiky.

Celkovým vítězem ceny v kategorii Mikro a startupové společnosti se stala česká firma Berkhof Construction, která získala ocenění Award Winner za projekt automatického rentgenového kontrolního a zobrazovacího zařízení, díky kterému je možné provádět detekci i lehkých materiálů a jemných vnitřních defektů.

Finalistou v kategorii Malé a střední podniky se stala firma Radalytica, která získala ocenění Prize Winner za projekt „Kvalita 4.0 – Robotická nedestruktivní kontrola pomocí zobrazovacích metod NDT – RadalyX“. Ocenění Prize Winner obdržela rovněž firma Silon v kategorii Inovace oběhového hospodářství a uhlíkové neutrality za projekt „Vývoj nového high-tech produktu – vysoce kvalitního polyesterového vlákna SOFISIL“, které se vyrábí z plastového odpadu PET lahví.

ZATÍM NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH

Jedná se o historicky nejúspěšnější účast českých firem v této renomované mezinárodní soutěži v oblasti inovací. Česká republika uspěla v obrovské konkurenci celkem 416 projektů z 20 zemí světa.

Na slavnostním ceremoniálu vystoupil i český velvyslanec Tomáš Kuchta, který mimo jiné uvedl, že globální výsledky mluví jasně – země, které svou budoucnost zasvětily inovacím, jsou dnes na vrcholu sociálně-ekonomického žebříčku. A toto je také vize pro Českou republiku. „Snažíme se stát se lídrem inovací v Evropě. Přesněji řečeno, inovační strategie naší vlády s názvem Česká republika: Země budoucnosti si klade za cíl být do roku 2030 v top 30 nejrozvinutějších ekonomik světa. A v posledních letech jsme již dosáhli velkého pokroku. Podle globálního inovačního indexu byla Česká republika v roce 2020 hodnocena jako 24. ze 131 zemí v oblasti inovací. Česká republika je zemí s významným vědeckým potenciálem a věříme, že úspěchy českých vědců a podnikatelů i jedinečné produkty našich společností si zaslouží mnohem větší pozornost, takže výhody bychom si mohli užít nejen my, ale i celý svět.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět