České firmy radily v Srbsku, jak rozhýbat „chytrá města“

Problematice „smart cities“ se věnuje řada českých firem, navíc jde o zajímavou exportní příležitost. Velvyslanectví ČR v Bělehradě proto ve spolupráci se Stálou konferencí měst a obcí Srbska (SKGO) a v součinnosti s českou společností Incinity uspořádalo počátkem června seminář pro srbské municipality, který byl zaměřen na předávání zkušeností.

Ilustrační foto Shutterstock

Původně měla akce, která byla podpořena z programu B2B České rozvojové agentury, proběhnout naživo formou osobních setkání českých expertů se srbskými partnery z jednotlivých měst a obcí. Vzhledem k epidemiologické situaci ovšem nakonec proběhla online jako webinář. Přesto se workshopu pod názvem „České zkušenosti a řešení v oblasti smart cities“ na dálku zúčastnilo několik desítek zájemců a zájem byl tak mimořádný.

„Právě pandemie ukazuje nutnost aplikace chytrých řešení ve veřejném sektoru umožňujících rychlou reakci. Digitalizace a smart city řešení mohou v tomto směru výrazně pomoci, navíc Česká republika má v tomto ohledu opravdu co nabídnout,“ připomněl v úvodu webináře český velvyslanec v Bělehradě Tomáš Kuchta.

Inspirace i konkrétní příklady

Dále vystoupil prezident Czech Smart City Clusteru, profesor Miroslav Svítek, který představil účastníkům obor smart city v České republice a popsal některé iniciativy na principu „chytrých měst“ v Praze (například chytrá senzorická veřejná osvětlení, elektromobilitu, inteligentní svoz odpadu a podobně.). Představitel magistrátu města Kladna Pavel Rous ukázal konkrétní příklady implementace smart city projektu ve středně velkém českém městě a podělil se o své zkušenosti. Prezentace doplnil Lukáš Duffek, ředitel společnosti Incinity, informacemi o inovativní platformě pro chytrá města Invipo, kterou využívá řada měst v různých zemích.

Problematika smart cities je nyní v Česku velmi aktuální, existuje jak řada iniciativ měst a obcí, tak úspěšné české firmy, které vyvinuly a dodávají inovativní řešení. Ty se uplatňují v široké míře i v zahraničí, kde získávají dokonce prestižní ocenění na světových oborových akcích.

Hlavní srbský partner, Stálá konference měst a obcí Srbska, vysoce ocenil zorganizování webináře českou stranou a vyslovil se pro návaznou komunikaci, která by mohla vyústit již v přímá jednání o některých projektech srbských municipalit s českými firmami.

Úspěšný webinář je možno rovněž označit jako akci nové generace – ePROPED (e-projekt ekonomické diplomacie MZV ČR). Vzhledem k současné situaci plánuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR organizaci dalších takových on-line seminářů.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět