ČESKÉ FIRMY PŘEDSTAVILY V BUDAPEŠTI ŘEŠENÍ PRO CITY FOR THE FUTURE

Více než dvacítka českých firem představila v Budapešti své inovativní technologie a řešení pro chytrá města. Stalo se tak v rámci pilotního projektu nové proexportní roadshow City For The Future.

Foto: Velvyslanectví ČR v Budapešti

Roadshow se uskutečnila 21. – 22. září v rámci maďarské národní smart city konference Civitas Sapiens 21, na níž byla Česká republika hlavním zahraničním partnerem. Realizaci tohoto projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) umožnila spolupráce velvyslanectví ČR a kanceláře CzechTrade v Budapešti s ministerstvem zahraničí, ministerstvem průmyslu a obchodu i dalšími tuzemskými institucemi.

Pro prezentaci českých technologií byl v univerzitním areálu hostícím konferenci postaven velkokapacitní stan. V něm se návštěvníci mohli seznámit s komplexní českou nabídkou produktů a služeb pro města. K vidění byly jak špičkové technologické aplikace pro dopravu a městskou infrastrukturu s využitím umělé inteligence, radiových signálů, dronů nebo 5G sítí, tak konvenčnější řešení zdůrazňující environmentální rozměr a komfort obyvatel jako chytrý strom, technologiemi vybavený altán nebo designový mobiliář. Nemohlo chybět ani elektrické SUV Škoda Enyaq nabíjené z velkokapacitního bateriového úložiště pro domácnosti.

NASKENOVANÁ EXPOZICE

Technologickým průlomem co do formy prezentace bylo naskenování celé české expozice metodou 3D scanu. Vznikl tak fotorealistický virtuální showroom, díky němuž zůstane budapešťská výstava uchována pro dlouhodobé využití i po skončení akce. Firmy a zástupci státu do něj budou moci zvát návštěvníky z celého světa jen pomocí odkazu na nově vznikající webový portál projektu. Český stan City For The Future si pak bude možné projít na několik kliků na počítači, tabletu či smartphonu a získat přitom podrobnější informace o všech vystavovatelích včetně obchodních kontaktů. Na webu bude k dispozici rovněž strukturovaný online katalog českých firem. Ten se bude s dalšími projekty City For The Future organicky rozrůstat, aby ukázal celou šíří české smart city nabídky.

Další prezentační novinkou bylo průřezové video vytvořené metodou počítačové animace, které představilo základní myšlenky konceptu City For The Future i všechny zapojené firmy. Video bylo odhaleno na plenárním zasedání konference v rámci vystoupení velvyslance ČR v Maďarsku Tibora Biala, který tak uvedl české vystavovatele maďarskému publiku velmi neotřelým způsobem.  Společně s ním vystoupila za Českou republiku v úvodním panelu náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

 

FOTOGALERIE

Foto: Velvyslanectví ČR v Budapešti

DELEGACE Z ČESKÝCH MĚST

Budapešťské akce se rovněž zúčastnily delegace z řady českých krajů a měst, například Brna, Plzně, Olomouce, Českých Budějovic, Opavy nebo Karlových Varů. Celkově na zahajovací akci konceptu City For The Future dorazilo z České republiky více než sto lidí.

Při této příležitosti byla podepsána dohoda o partnerství mezi Středočeským krajem a župou Pešť a proběhla jednání o konkrétní spolupráci, mimo jiné i v oblasti vědy a výzkumu. Současně byla zahájena jednání představitelů Karlštejna a Visegrádu, jakožto ikonických hradů obou zemí. Setkání se rovněž zúčastnil výkonný ředitel Czech Smart City Clusteru Jozef Regec, který s maďarskými partnery dojednal spolupráci v rámci připravovaného projektu Mezinárodního visegradského fondu zaměřeného na problematiku chytrých měst.

O český náhled a příklady best practice se na budapešťské výstavě podělili také ředitelka odboru regionální politiky na ministerstvu pro místní rozvoj Marie Zezůlková, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, starosta města Kolín Michael Kašpar, radní města Plzeň pro smart city Vlastimil Gola, ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič a zástupkyně Masarykovy univerzity Julie Dobrovolná. Řečníci se přitom mohli opřít nejen o konkrétní praktické ukázky českých technologií vystavené jen pár metrů od hlavního vchodu do konferenčních prostor, ale i o novou vládní Koncepci Smart Cities z května 2021 v gesci Ministerstva pro místní rozvoj.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

Miroslav Scheiner, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět