ČESKÉ FIRMY MODERNIZUJÍ LETOUNY L-39 V KAZACHSTÁNU

České firmy dokončily generální opravu čtyř letounů L-39 Albatros, které využívá pro výcvik kazašské letectvo. Pokračuje tak modernizace těchto letadel v Kazachstánu, na níž společnost Omnipol spolupracuje s Aerem Vodochody.

Foto: Ministerstvo obrany Kazachstánu

Generální opravu letounů Omnipol realizoval na základě kontraktu uzavřeného před 1,5 rokem. Nyní jsou letouny zpět u koncového uživatele a dokončuje se tak jejich návrat do služeb tamních vzdušných sil, a to i přes komplikace vyvolané pandemií koronaviru. Další čtyři Albatrosy kazašských vzdušných sil momentálně podstupují generální opravu a modernizaci ve vodochodském Aeru a koncem roku budou připraveny na předání zákazníkovi.

Jedná se o významný úspěch českého leteckého průmyslu, který navazuje na slavnou tradici, a přitom nabízí moderní a schůdná řešení – v daném případě pro výcvik pilotů na proudových letounech. V poslední době se českým firmám podařilo dodat do Kazachstánu různé typy letounů, rozvíjí se také spolupráce při výcviku kazachstánských civilních pilotů.

Modernizace letounů L-39 je vyústěním dlouhodobých společných aktivit českých společností, Ministerstva obrany ČR a Velvyslanectví ČR v Kazachstánu a otevírá prostor pro rozšíření spolupráce u výcvikových letounů využívaných kazašským letectvem.

Luboš Joza, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět