České firmy chtějí využít stavební boom ve Finsku

V polovině března navštívili Finsko topmanažeři 14 českých stavebních společností, aby zde v rámci projektu ekonomické diplomacie představili svou produkci a možnosti. Setkali se s vedením dvou největších finských stavebních společností (SRV, YIT). Dvoudenní prezentace českých firem vzbudila velký zájem finských partnerů a vyústila v řadu konkrétních B2B jednání s velmi slibnými předběžnými výsledky. Celou akci svojí přítomností podpořil i státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí Miroslav Stašek.

Foto: Shutterstock

Nápad uspořádat setkání vznikl v rámci dlouhodobého monitorování příležitostí pro české firmy. Velvyslanectví v Helsinkách totiž exportní potenciál ve finském stavebním sektoru vyhodnotilo jako významný. Finsko prožívá stavební boom a kromě „běžné“ bytové výstavby se chystá zahájit realizaci řady velkých stavebních projektů (mj. hokejové haly v Tampere, společensko-sportovního komplexu Hippos2020 v Jyväskylä či nemocnice v Oulu). Jak se potvrdilo během konzultací s představiteli velkých finských stavebních skupin, na místním trhu budou v důsledku masivní výstavby chybět kapacity, finský stavební průmysl kromě toho zároveň čelí stagnaci produktivity. Vedle výborných referencí českých stavařů a subdodavatelů to byl důvod, proč finští partneři projevili zájem o zahájení spolupráce s českými firmami.

Vlastní akce byla rozdělena do dvou částí. První den se zástupci českých firem setkali na večeři pořádané Velvyslanectvím ČR v Helsinkách za přítomnosti státního tajemníka Staška s nejvyššími představiteli (CEO a ředitelé nákupu) dvou největších finských stavebních společností (SRV a YIT). Druhý den pak proběhly vlastní prezentace firem a matchmakingová jednání – dopoledne před vedením a řediteli nákupů společnosti SRV, odpoledne pak v sídle skupiny YIT, kde je již očekávala desítka nákupčích jednotlivých divizí celého koncernu. Svým úvodním slovem a účastí při prezentacích české firmy Stašek podpořil i druhý den.

Z prezentace firmy SIKO. Foto: MZV

Akce předčila očekávání

Na základě ohlasů českých podnikatelů lze konstatovat, že celá akce vysoce překonala jejich původní očekávání. Oceňovali nejen logistické zabezpečení prezentací a jejich organizaci, především však počet a adresnost konkrétních jednání. Např. v sídle YIT moderátor akce (Global Sourcing Manager) bezprostředně po každé prezentaci určil českým společnostem konkrétního přítomného nákupčího k následujícím jednáním. Na detailní hodnocení výsledků je jistě ještě brzy. Nicméně bezprostředně po jednáních v Helsinkách obdrželo velvyslanectví od některých zúčastněných firem informace, že již mají z Finska první poptávky.

Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR ve Finsku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět