ČESKÉ FIRMY BY MĚLY VÍCE SOUTĚŽIT O DODÁVKY PRO SLOVENSKÝ OBRANNÝ PRŮMYSL

České a slovenské firmy z obranného a bezpečnostního průmyslu by mohly spolupracovat v rámci projektů Evropského obranného fondu. Vyplynulo to z jednání zástupců obranného odvětví obou zemí v Bratislavě. České společnosti by se také měly účastnit veřejných soutěží na dodávky zboží a služeb pro slovenský obranný průmysl a více v této oblasti využívat spolupráci se slovenskými partnery.

Letoun L-39NG, který vyrábí Aero Vodochody, na mezinárodní přehlídce ve slovenských Malackách. Foto: Shutterstock

Aktuální i budoucí příležitosti pro firemní spolupráci nabízí především dlouhodobý plán rozvoje obrany Slovenské republiky do roku 2030. Slovenské ozbrojené síly oceňují vysokou technologickou úroveň českých produktů. Přezbrojování ozbrojených složek na Slovensku průběžně probíhá.

Jak dále vyplynulo z bratislavského jednání, Česká republika vnímá Slovensko jako klíčového partnera a má zájem nadále rozvíjet spolupráci na bilaterálních projektech obranného průmyslu i projektech v rámci NATO, Evropské unie a visegrádské čtyřky. Spolupráce mezi českým a slovenským obranným průmyslem probíhá nepřetržitě, a to i v rámci oborových asociací.

PREZENTACE V RÁMCI PROPEDU

Setkání zástupců obou zemí se uskutečnilo 20. října v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). V Bratislavě se prezentovalo osm českých společností zástupcům Ministerstva obrany SR, Generálního štábu ozbrojených sil SR, Ministerstva vnitra SR a Prezídia Policejního sboru SR. Prezentaci uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a Sdružením bezpečnostního a obranného průmyslu SR.

Hlavním cílem akce bylo představit nové produkty českého obranného a bezpečnostního průmyslu a zároveň podpořit firemní spolupráci v obranném sektoru. Ke vzájemné spolupráci českých a slovenských firem se pozitivně vyjádřil rovněž slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Prezentace, která se konala pod záštitou a za přítomnosti velvyslance ČR na Slovensku Tomáše Tuhého, se kromě ministra obrany zúčastnil také slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Petr Darmovzal, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě

Fotogalerie

Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět