Česká firma rozjela na Bali výrobu nákrčníků z nanovlákna

Společnost českých podnikatelů NG Global Inc. spustila na Bali výrobu speciálních nanonákrčníků, které šije z materiálů dalších českých výrobců. Výsledný produkt, který si našel cestu do USA i Japonska, je kombinací české špičkové technologie jako vstupu s vysokou přidanou hodnotou a levné pracovní síly Indonésie.

Ilustrační foto NG Global

Nákrčník se prodává pod obchodní značkou Nanogaiter, materiál dodávají české firmy PARDAM NANO4FIBERS a Nano Medical. Výroba nanonákrčníků na Bali se skládá ze dvou produkčních částí. První je výroba vlastního nákrčníku ze speciálního lehkého, pohodlného materiálu, který je přitom recyklovatelný. Ten je nejprve ořezán s využitím laserové technologie, aby byl dále zpracován v klasické indonéské textilní produkci. Druhou komponentou je samotný nanofiltr, který je opět s využitím laseru vyřezán z rolí nanomateriálu dováženého z ČR. Samotný filtr je snadno vyměnitelný, opakovaně pratelný a recyklovatelný. Hotové výrobky jsou z Indonésie exportovány. Jednak proto, že registrace na místním trhu není zcela snadnou a rychlou záležitostí. Ale také s ohledem na skutečnost, že poptávka po špičkovém výrobku, s odpovídající a logicky přiměřeně vyšší cenou ve srovnání se standardní nemocniční rouškou, je spíše na vyspělejších trzích.

Zejména v Asii, kde je dlouhodobá tradice nošení roušek pro ochranu před smogem a dalšími alergeny mají tyto kvalitní ochranné pomůcky bezpochyby širší a dlouhodobější perspektivu, než je období pandemie koronaviru. V USA se pak nákrčníky využívají při sportovních aktivitách, a v poslední době přichází i zakázky od velkých firem s provozy využívajícími ochranné pomůcky, kde zaměstnanci upřednostňují nákrčníky, protože jsou pohodlnější. Výrobce proto nepředpokládá, že by o ně po ústupu pandemie opadl zájem. Zásadní přidanou hodnotu produktu pak přináší filtr z nanovlákna zajišťující maximální ochranu v kombinaci s minimalizací obtíží spojených s dýcháním přes fyzickou překážku.

NG Global Inc. byla založena v USA třemi českými partnery, Lenkou Somolovou, Milanem Brzákem a Jiřím Brožinou. V ČR společnost úzce spolupracuje s neziskovou firmou Adapted.cz, která sdružuje sportovce se zdravotním handicapem, pod jejichž značkou se nákrčníky prodávají. Celý výnos z prodeje pod logem Adapted.cz je věnován této neziskové organizaci. V USA firma spolupracuje s neziskovou organizací The Guidance Center pro pomoc znevýhodněným dětem. Část zisků z prodeje je věnován rozvoji a podpoře dětí v této organizaci.

Jakub Černý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Jakartě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět