ČESKÉ FILTRY MADE IN INDIA

Společnost In-Eko Team s podporou České rozvojové agentury otevírá pobočku v Indii. Své unikátní filtrační technologie chce v zemi nejen prodávat, ale i vyrábět.

Firma In-Eko Team se loni v Indii představila na dvou velkých veletrzích. Foto: In-Eko Team

Zapojení soukromého sektoru do rozvojové pomoci je celosvětovým trendem a ani Česko nezůstává stranou. Před šesti lety spustila Česká rozvojová agentura (ČRA) Program B2B, který je určen na pomoc českým firmám, jejichž podnikání v cizině má rozvojový a zároveň udržitelný přesah. Podpora agentury je přitom široká: od studií proveditelnosti, přes investice do výroby a nákup technologií, až po podporu založení zahraniční pobočky. Právě touto cestou se vydala i tišnovská firma In-Eko Team, která patří mezi přední výrobce zařízení pro čištění odpadních vod.

Společnost, která vyváží filtrační technologie do západní a střední Evropy, ale třeba také do Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie nebo Afriky, chce s podporou ČRA dobýt i indický trh. „Indie je hodně zalidněná, prochází rychlou industrializací, zároveň se ale potýká s nedostatkem vodních zdrojů a extenzivním zemědělstvím. Chybí efektivní odpadový management v oblasti čistění a recyklace vod. V Indii také kvůli levné pracovní síle i možnosti přímé distribuce na obrovský trh vznikají velké továrny, které se ale často nezabývají nakládáním s odpadními vodami. Celkově tak na indickém trhu vidíme velké příležitosti,“ vysvětluje Giuliano Gemma, projektový manažer In-Eko Teamu.

V JEDNODUCHOSTI JE SÍLA

Na indickém trhu chce tišnovská firma uspět se svými patentovanými diskovými a bubnovými filtry, na jejichž výzkum, vývoj a výrobu se specializuje. K tomu chce přidat kvalitní poradenství a servis. A také unikátní technologii, kterou konkurence nepoužívá. Bubny filtru jsou tvořeny filtračními obloučky, které je možné při výměně nebo čistění během asi dvaceti vteřin jednoduše „zacvaknout“. Odpadá tak šroubování a manipulace s nářadím. Filtrační zařízení se navíc obejde bez ložisek a nehrozí tak nebezpečí kontaminace vody mazivy. A do třetice: filtry od In-Eko Teamu odpadní voda volně proudí bez vstupních zábran, čímž se zvyšuje účinnost celého procesu.

Svůj rozjezd v Indii si In-Eko Team naplánoval do dvou etap. Loni se z Tišnova vypravili na dva velké oborové veletrhy – Paperex India, který se specializuje na papírenské technologie, a IFAT India, což je největší akce vodárenského průmyslu v Indii. Na obou veletrzích měl In-Eko Team svůj stánek. Česká firma se dále zaměřila na proškolování indických partnerů tak, aby mohli výrobky z Tišnova nejen nabízet zákazníkům, ale také udržovat a opravovat. Ať už osobně nebo s pomocí on-line spojení s českými techniky. Český výrobce zároveň požádal o registraci jako oficiální dodavatel pro vodohospodářské úřady v Dillí a Bombaji.

NA SEVER, ČI NA JIH?

V další fázi by chtěl letos In-Eko Team začít v Indii i s částečnou výrobou. Samozřejmě až poté, co proškolí zaměstnance, z nichž nejvíce jsou třeba elektrikáři, zámečníci a svářeči. Prozatím v tišnovské centrále zvažují dvě lokality: v jižní Indii Nové Dillí, na severu země pak Bengalúr. Tam se ostatně tišnovská firma může opřít o česko-indický podnikatelský inkubátor, který inicioval Libor Musil, zakladatel a místopředseda moravské rodinné firmy Liko-S. Pod jednou střechou tu působí kanceláře hned několika českých firem, a také pobočky agentury CzechTrade a honorární konzulát.    

Indická základna by se pro In-Eko Team mohla stát i odrazovým můstkem pro expanzi do celého širšího regionu. „Již jsme začali jednat o konkrétních projektech v Pákistánu a Bangladéši, kde se chceme zaměřit na odpadové hospodářství v textilním průmyslu. A uvažujeme i o dalších zemích, jako jsou Afghánistán, Bhútán, Nepál nebo Srí Lanka,“ dodává Giuliano Gemma.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět