České chovatelské družstvo zakládá franšízu v Kazachstánu

Chovatelské družstvo Impuls slaví úspěch v Kazachstánu. Podepsalo distribuční smlouvu s místním partnerem a otevírá franšízu milkSIM Kazakhstan, která bude zajišťovat služby a prodej inseminačních dávek býků českého strakatého plemene.

Ilustrační foto Shutterstock

Dohoda o založení franšízy a využití ochranné známky byla podepsána letos v říjnu v rámci výstavy KazAgro/KazFarm v Nur-Sultanu, podpořené Velvyslanectvím ČR v rámci projektu ekonomické diplomacie MZV ČR ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Za družstvo Impuls se akce zúčastnili Marek Bjelka a Michal Basovník.

Impuls je družstvem chovatelů českého strakatého skotu. Rozšiřuje myšlenku produkce mléka a masa z jednoho plemene a plánuje ve spolupráci s dalšími partnery organizaci seminářů a předání know-how chovu kombinovaného plemene pro místní farmáře. Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu je připraveno tyto záměry podpořit v rámci existujících nástrojů proexportní podpory firem.

Rozvoj českého zemědělského exportu zaznamenal v Kazachstánu nebývalý růst v roce 2018, kdy kazachstánská strana povolila dovoz plemenného skotu do země. Od té doby bylo do Kazachstánu dodáno několik tisíc kusů českého skotu zejména plemene české strakaté (Simmental), se kterými jsou místní farmáři spokojeni s ohledem na jeho efektivitu a odolnost. Chov plemenných zvířat s sebou přináší větší nároky na management, zejména kvalitní krmiva, veterinární preparáty a časem též zajištění podmínek pro inseminaci a reprodukci skotu na místě. A právě na genetický materiál se nyní chovatelské družstvo Impuls zaměří.

Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět