ČESKÁ REPUBLIKA ZAJIŠŤUJE NÁVRAT NAŠICH I EVROPSKÝCH OBČANŮ

Leteckými speciály putují také ochranné roušky

Speciální lety, které organizuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR, už zajistily návrat domů zhruba tisícovce českých občanů. Zatím poslední letecký speciál z Vietnamu, vypravený ve spolupráci s tamními aerolinkami, dopravil do Prahy 204 českých občanů a také 82 občanů dalších zemí Evropské unie. Do Česka tímto letem zamířilo také více než půl milionu ochranných roušek z Vietnamu.

Ilustrační foto: Shutterstock​

Jsme si vědomi toho, jak důležitá je v současné situaci spolupráce s ostatními zeměmi EU pro zajištění návratu evropských občanů z celého světa. Sami chceme být v tomto směru velmi aktivní,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Zároveň je podle něj nutné maximálně využít speciálních letů k přepravě potřebných zdravotnických prostředků včetně roušek, respirátorů, ale také například plicních ventilátorů.

Vietnam sice zakázal export zdravotnického materiálu ze země, vietnamská vláda ale v tomto případě rozhodla o výjimce na vývoz 500 tisíc roušek pro Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Velmi oceňujeme tento vstřícný krok Vietnamu,“ uvedl Tomáš Petříček. Výjimku se podařilo dojednat díky velkému úsilí českého ministerstva zahraničí a našich diplomatů ve Vietnamu. Letecký speciál navíc dopravil také 10 tisíc látkových roušek pro Ministerstvo vnitra ČR jako dar Ministerstva veřejné bezpečnosti Vietnamu a 6,5 tisíc roušek pro Policii ČR.

Koordinovaný návrat občanů EU

Spolu s Čechy se speciálním letem z Vietnamu vrátili občané dalších 11 zemí Evropské unie. Čeští občané naopak míří domů díky pomoci Německa, v nejbližších dnech se někteří z nich mají vrátit také polským nebo maďarským leteckým speciálem. Ministerstvo zahraničních věcí ČR vypravilo do zahraničí také evakuační autobusy, díky nimž už vyrazilo na cestu domů dalších zhruba 2500 českých občanů.

Na palubě speciálu z Vietnamu bylo kromě dvou stovek Čechů také 33 Němců, 10 Švédů, 9 Slováků, 7 Slovinců, 7 Nizozemců, 4 Maďaři, 3 Rakušané, 2 Belgičané, a po jednom občanovi Itálie, Španělska a Řecka. Naopak za pomoci Německa se už do vlasti vrátili Češi z Jordánska, místa ve svých speciálech pak nabídlo Polsko, a to například ze Srí Lanky, Bali nebo Saúdské Arábie; nebo Maďarsko, a to například z Izraele. Několik desítek Čechů mohlo využít také výjimky vyjednané pro některé komerční lety na polská letiště, odkud je vozidla českého ministerstva zahraničí odvážejí do ČR. Podmínkou je doprovod pracovníků zastupitelských úřadů. 

Dovoz zdravotnických prostředků

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v současnosti jedná s řadou dalších zemí také o dovozu zdravotnických prostředků. „Díky našemu zastupitelskému úřadu v Kuala Lumpur se podařilo zajistit například téměř 8 tun ochranných rukavic a rychlotestů od malajského výrobce. Tato pomoc bude do České republiky dopravena společně s Čechy, kteří uvízli v Thajsku, zřejmě na přelomu tohoto a příštího týdne. Sháníme ale teď především hi-tech pomoc v podobě plicních ventilátorů nebo přístrojů umožňujících mimotělní oběh. To jsou totiž zdravotnické prostředky, které zachraňují lidské životy v těch nejtěžších případech nákazy koronavirem,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Ministerstvo zahraničí usiluje o dodávky plicních ventilátorů z Německa, Velké Británie, Irska, Spojených států. Díky velvyslancům a dalším členům z řad diplomatického sboru, kteří mají v zahraničních firmách osobní kontakty, se v řadě případů rýsuje potenciální nákup těchto zdravotnických prostředků nadějně. Ministerstvo také jedná s předními českými výrobci zdravotnických technologií o možnostech případné výrobní spolupráce s těmito partnery v zahraničí. Přestože je situace na trhu složitá, česká diplomacie aktivně jedná také o dodávkách zařízení umožňujících mimotělní okysličování krve.

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět