Česká firma zmodernizuje čtyři vrtulníky v Severní Makedonii

Česká polostátní firma LOM Praha má nakročeno k uzavření významné zakázky v Severní Makedonii. Na základě memoranda by měla opravit dva armádní a dva policejní vrtulníky Mil.

Ilustrační foto: Shutterstock

Memorandum podepsal ministr obrany Lubomír Metnar, z makedonské strany pak ministryně obrany Radmila Shekerinská a šéf resortu vnitra Oliver Spasovski.

Celkem se jedná o čtyři sovětské vrtulníky Mil, dva ve vlastnictví makedonské armády a dva ve vlastnictví resortu vnitra. Měla by proběhnout jejich oprava a následná modernizace, s níž má LOM Praha bohaté zkušenosti. V minulosti firma modernizovala nejen sovětské vrtulníky české armády, ale i dalších členských zemí NATO, reference společnost sbírá po celém světě.

Jiří Protiva, ředitel LOM Praha k tomu dodává: „Vítáme příležitost spolupráce s ozbrojenými složkami Severní Makedonie. Předpokládáme, že první dva stroje Mil přepravíme do Prahy ještě během letošního roku.”

Memorandum, které umožní opravu čtyř vrtulníků Severní Makedonie v ČR, podepsal ministr obrany Lubomír Metnar (uprostřed). Foto: Velvyslanectví ČR ve Skopji

Memorandum o spolupráci je výsledkem dlouhodobé diplomatické podpory Severní Makedonie ze strany České republiky, a především i úsilí českého zastupitelského úřadu ve Skopji. Letecký průmysl není jedinou oblastí, v které mohou české firmy v Severní Makedonii uspět. Pro český obranný průmysl obecně se aktuálně v této malé balkánské zemi naskýtá řada příležitostí. I proto ambasáda v polovině letošního dubna uspořádala spolu s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu webinář, díky němuž propojila české firmy spolu s makedonskými ministerstvy, které budou v příštích měsících a letech vypisovat tendry na modernizaci tamější armády. Záznam z webináře je umístěn na kanálu YouTube. 

V případě zájmu o více informací neváhejte kontaktovat ekonomický úsek ambasády.

David Černohorský, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Skopji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět