ČESKÁ FIRMA VYRÁBĚJÍCÍ ZASTŘEŠENÍ ROZŠIŘUJE SVOU MAĎARSKOU TOVÁRNU

Česká firma Alukov, která se specializuje na zastřešení bazénů, vířivých van a teras, opět rozšiřuje svůj výrobní závod v průmyslovém parku v severomaďarském městě Bátonyterenye. Na projekt přispěla i maďarská vláda.

Ilustrační foto Alukov

Alukov postavil svůj první výrobní závod v Bátonyterenye, které leží v župě Nógrád nedaleko od slovenských hranic, už v roce 2013. Následně firma závod rozšířila, nyní realizuje už druhé rozšíření. Alukov zaměstnává ve své maďarské pobočce asi 70 lidí, plánuje navýšit počty pracovníků na 130. Výstavba nové výrobní haly, která byla zahájena na konci minulého roku, by měla být dokončena tento měsíc a výroba by se v ní mohla spustit začátkem léta.

Nová výrobní hala představuje investici ve výši více než jedné miliardy forintů (asi 67 mil. Kč), přičemž maďarská vláda na projekt poskytla finanční podporu ve výši 264 milionů forintů (asi 18 mil. Kč). Právě vládní podporu zmínil i náměstek státního tajemníka ministerstva financí pro konkurenceschopnost a územní plánování Zoltán István Marczinkó, který rozestavěnou halu osobně navštívil v doprovodu poslanců maďarského parlamentu Károla Becsó a a Zsolta Becsó, starosty města Bátonyterenye Józsefa Nagy-Majdona, předsedy zastupitelstva župy Nógrád Nándora Skucziho a velvyslance České republiky v Maďarsku Tibora Biala.

Maďarsko podporuje výstavbu

Příležitosti pro české firmy existují v celém sektoru rezidenčního bydlení, jehož rozvoj je v Maďarsku tažen zejména systémem státní podpory pro rodiny s dětmi, které mohou získávat relativně značnou státní podporu jak na pořízení nového bydlení, tak pro rekonstrukci stávajícího bydlení. Přináší to s sebou i příležitosti v oblasti výbavy interiéru, jako je například koupelnové vybavení. Dalším faktorem, který táhne rezidenční sektor, je i snížení DPH pro nákup nových bytů, a to z 27 % na 5 %.

Podle Maďarského národního svazu stavebních dodavatelů je nyní ve výstavbě asi 35 tisíc bytů. Svaz očekává, že do konce roku může projít rekonstrukcí 250 tisíc bytů.

Vzhledem k regulatorní úpravě zaměřené na podporu nízkoemisní dopravy, kdy nové rezidenční budovy s vlastním parkovištěm budou muset zahrnovat i nabíjecí stanici pro elektroauta, rozvoj stavebnictví znamená i příležitosti pro české firmy z oblasti elektromobility.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět