ČESKÁ FIRMA SE CHCE PODÍLET NA ZABEZPEČENÍ JADERNÉ ELEKTRÁRNY V ARMÉNII

Arménská jaderná elektrárna Metsamor, která je jedinou na jižním Kavkaze, prochází pravidelnou modernizací. Se svým moderním systémem fyzické ochrany chce na zabezpečení elektrárny participovat také česká společnost Bria Systems. Tato firma na začátku června podepsala v Metsamoru příslušné memorandum o spolupráci.

Jaderná elektrárna Metsamor. Foto: Shutterstock

Jaderná elektrárna Metsamor je klíčovým dodavatelem elektrické energie v Arménii, zajišťuje kolem 40 % tamní spotřeby. V současné době je pravidelně modernizována, včetně obnovy technologie a strukturálních zpevnění elektrárny proti zemětřesení. Přestože elektrárna Metsamor primárně spolupracuje s ruskou jadernou korporací Rosatom, vedení elektrárny je zejména v oblasti renovace, modernizace a monitoringu otevřené možnostem spolupráce i s dalšími partnery, včetně řady českých firem.

ARMÉNSKÁ OBDOBA DUKOVAN

Metsamor se technologií podobá tuzemské elektrárně Dukovany. Jaderná energetika v Arménii i díky tomu představuje pro české firmy už tradičně významnou obchodní příležitost. Mezi firmy, které již navázaly úspěšnou a dlouhodobou spolupráci s jadernou elektrárnou Metsamor, patří zejména Škoda JS nebo ES Group Europe.

Bria Systems je tak další českou firmou, která by mohla získat v Metsamoru zakázku. Chtěla by v budoucnu participovat na zabezpečení areálu elektrárny. Společnost Bria Systems nabízí systém fyzické ochrany „Accur8vision“, založený na technologii brněnské firmy Tacticaware. Současná perimetrová ochrana jaderné elektrárny Metsamor je již zastaralá a Češi nabízejí modernější a spolehlivější technologii, která umožní posílení a zlepšení systému fyzické ochrany arménské jaderné elektrárny. Systém totiž umožňuje prostorovou detekci možných vnějších rizik pomocí moderní technologie LIDAR.

Na začátku června se proto uskutečnila cesta zástupců firmy Bria Systems a velvyslance ČR v Jerevanu Bedřicha Kopeckého do Metsamoru. Delegaci přijal generální ředitel elektrárny Metsamor Eduard Martirosjan. Na závěr jednání bylo podepsáno memorandum o spolupráci. Dalším krokem by tak mělo být rozpracování konkrétního plánu investic do systému fyzické ochrany a jeho zlepšení na moderní úroveň, ideálně s využitím českých technologií.

Sabina Nováková, zástupkyně velvyslance, Velvyslanectví ČR v Jerevanu

Foto: Bria Systems

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět