Česká firma rozšiřuje svůj závod ve Wisconsinu

Česká společnost Viking Masek, přední světový výrobce balící techniky, investuje 4 mil. dolarů do rozšíření svého amerického sídla a výrobního závodu v Oosburgu ve Wisconsinu.

Ilustrační foto Viking Masek

Projekt byl po několika letech příprav zahájen na začátku listopadu 2020. Dokončení se očekává již letos v červenci. Rozšířením výrobních kapacit o více než 3 tisíce m2 se celková výrobní plocha zvýší o 60 % na 8500 metrů čtverečních. Kromě rozšíření výrobních prostor dojde k zvětšení skladovacích prostor, které jsou třeba kvůli rostoucí poptávce amerických zákazníků mimo jiné v souvislosti pandemií coronaviru. I v dalších letech společnost očekává růst poptávky jak potravinářského, tak farmaceutického sektoru v USA. Plánem společnosti je také přijmout minimálně 36 nových zaměstnanců.

Pro firmu Viking Masek se jedná již o třetí rozšíření amerického závodu po menších úpravách v letech 2015 a 2016. Podle vyjádření vedení společnosti bylo takové rozšíření výrobních kapacit a sídla od počátku strategickým plánem firmy na americkém trhu. Společnost plánuje tak jako každý rok účast na veletrhu Pack Expo. Pokud to další vývoj pandemie koronaviru umožní, měl se konat v září 2021 v Las Vegas.

Firma Viking Masek je dlouhodobě v kontaktu a spolupracuje s Generálním konzulátem ČR v Chicagu, který se v minulosti snažil zjistit nezbytné informace v souvislosti s připravovaným rozšířením výrobních kapacit ve Wisconsinu.

Šance jsou i na Středozápadě

Pokud firmy z České republiky investují na trhu USA, potom geograficky směřují své investice a aktivity především buďto tradičně na východní pobřeží USA, nebo naopak na západ do Kalifornie – to případě, že jsou jejich aktivity úzce napojené na moderní technologie. Oblast amerického Středozápadu zůstává dlouhodobě tak trochu upozaděna. Nicméně právě v této oblasti, především tedy ve státech Michigan, Illinois, Indiana, Wisconsin, Minnesota, Kansas či Iowa se koncentrují tradiční průmyslové sektory, kde lze nalézt průniky s oborovým zaměřením řady firem v Česku. Také proto se společnost Viking Mašek rozhodla směřovat před více než deseti lety svoji investici do Wisconsinu. Zpočátku se zaměřovala na mlékárenský průmysl. Reagovala tak na poptávku po balící technice mlékárenských produktů.

Tomáš Trnka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Chicagu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět