Česká firma pomáhá kosmetičkám v Palestině

Česká kosmetická společnost Dermacol spustila projekt v Palestině, který má pomoci nastartovat ženám vlastní podnikání. Pomáhá ji v tom podpora z Programu B2B České rozvojové agentury.

Foto: Dermacol

Cílem projektu je podpora ekonomického osamostatnění palestinských žen. Místní distribuční partner Dermacolu pomůže otevřít několik kosmetických salónů, do nichž bude následně dodávat produkty české výroby. Přes malé zdržení způsobené pandemií koronaviru se v těchto týdnech začíná projekt rozbíhat.

Poměrně jednoduchý nápad, částečně inspirovaný modelem frančízingu, povede k vytvoření pracovních příležitostí pro ženy, které jsou na palestinském pracovním trhu znevýhodněnou skupinou. Některé z budoucích provozovatelek salónů jsou samoživitelky nebo čerstvě vyučené kosmetičky, jež by vzhledem k dlouhodobě špatné ekonomické situaci a vysoké nezaměstnanosti v Palestině pravděpodobně skončily na sociální podpoře. Práce na zprovoznění a vybavení nových salónů se zrychlují, první z nich by se měly v brzké době otevřít v Hebronu a v Betlémě. Blíží se totiž hlavní sezóna svateb, které v arabských zemích často trvají i několik dní a kde je péče o vzhled stěžejní.

„Projekt B2B je pro Dermacol příležitostí pomáhat v zemi, kam již nějakou dobu vyvážíme. Pro naši firmu je to investice, ale věříme, že se nám díky zvýšenému vývozu vyplatí a bude mít zároveň pozitivní přínos pro naše klienty,“ uvádí exportní manažerka kosmetické firmy Martina Rösslerová. Při přípravě i realizaci projektu je firma v kontaktu se Styčným úřadem ČR v Palestině, který jí poskytuje potřebnou podporu.

Rozvoj partnerství mezi českými a zahraničními subjekty je klíčovým cílem ekonomické diplomacie ČR. V rozvojových zemích lze toto partnerství podpořit granty z Programu B2B nebo také prostřednictvím programu bankovní Záruky zahraniční rozvojové spolupráce, která sníží riziko investování na rozvojových trzích. Bližší informace o Programu B2B či Záruka naleznete na webu České rozvojové agentury.

Candida Novák Horňáková, ekonomická diplomatka, Styčný úřad ČR v Ramalláhu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět