Česká firma dodá materiál pro vodní nádrž v Izraeli

Nádrž Habonim v pobřežní oblasti Karmel u Haify je největším projektem rezervoáru na užitkovou vodu v Izraeli za posledních pět let. V regionu, který často sužuje sucho, vznikne dalších 40 hektarů vodní plochy. Rezervoár má přitom výraznou českou stopu – materiál na jeho výstavbu dodá česká firma Juta, která vyhrála tendr. Konzultace k výběrovému řízení poskytlo Velvyslanectví ČR v Tel Avivu.

​Izrael bojuje proti suchu stavěním záchytných nádrží. Foto Shutterstock

Do Izraele z Česka poputuje 24 kontejnerů geomembrán z vysokohustotního polyetylénu (HDPE) v celkové hodnotě kolem 20 mil. Kč. Izrael není pro firmu, která je výrobcem širokého sortimentu produktů pro stavebnictví, zemědělství a obalových materiálů, neznámým trhem. Hydroizolační fólie do země dodává již deset let, od roku 2015 pak systematicky spolupracuje s místním stálým partnerem.

V letech 2018-2019 byly s materiálem z produkce Juty realizovány dvě stavby velkých rezervoárů na užitkovou vodu, každý o rozloze asi 25 hektarů. Dodávka pro nádrž Habonim, která je zatím největším projektem Juty v Izraeli, by měla začít během dubna letošního roku.

Zajímavostí je, že na rezervoár budou rovněž instalovány plovoucí systémy na výrobu elektřiny pomocí solárních panelů, které by měly částečně pokrýt počáteční investiční náklady projektu. Tento systém má rovněž zabránit přistávání ptáků na hladině nádrže, která vzniká v oblasti s vysokou četností výskytu různých druhů migrujících opeřenců.

Nela Brádleová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět