ČESKÁ DRASLOVKA SE PROSAZUJE NA MEXICKÉM TRHU

Těžební průmysl patří mezi ekonomicky nejvýznamnější sektory Mexika, i díky největším zásobám stříbra na světě. Trendy v těžbě a potřeby tohoto odvětví na poli automatizace a digitalizace byly stěžejními tématy jedné z nejvýznamnějších akcí těžebního sektoru v Mexiku – Mexico Mining Forum 2023. Hlavním účastníkem a sponzorem letošního ročníku konference byla česká společnost Draslovka.

Foto: Velvyslanectví ČR v Mexiku

Draslovka vstoupila na mexický trh v prosinci 2021, kdy bylo dokončeno převzetí divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company, a nyní se snaží zvýšit svůj podíl na mexickém trhu.

STŘÍBRO, ZLATO, DESÍTKY MINERÁLŮ

Mexiko má bohaté zásoby nerostných surovin a je řazeno mezi první desítku světových producentů téměř dvou desítek minerálů. Je největším producentem stříbra na světě, druhé v Latinské Americe v těžbě zlata. Ve velkém se zde těží i fluorit, síran sodný, wollastonit, olovo, molybden, baryt, ale i zinek, zlato nebo měď. Nejdůležitější z hlediska hodnoty je pro Mexiko těžba zlata.

Těžební sektor tak patří mezi nejvýznamnější sektory Mexika a pro místní ekonomiku představuje 8,6 % HDP průmyslových odvětví. V roce 2021 zaznamenala těžařsko-hutní produkce 19% růst a příliv investic loni přesáhl 5 miliard USD. Pro roky 2023 a 2024 by se roční výše investic měla až zdvojnásobit. Zdaleka největším zahraničním investorem (70 %) v sektoru jsou kanadské těžařské firmy.

DRASLOVKA CHCE ZVÝŠIT PODÍL NA TRHU

Společnost Draslovka vstoupila na mexický trh v prosinci 2021, kdy bylo dokončeno převzetí divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company, a nyní se snaží zvýšit svůj podíl na trhu. Na letošním Mexico Mining Forum 2023 (1. -2. 2. 2023, Mexico City), jedné z nejvýznamnějších akcí těžebního sektoru v Mexiku, se Draslovka představila mexickým těžařům jako hlavní účastník a sponzor akce.

Draslovka je lídrem ve výrobě, technologickém vývoji a distribuci speciálních chemických produktů na bázi kyanovodíku. Má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a je největším světovým výrobcem pevného kyanidu sodného. Ten se, kromě odvětví jako například zemědělství, hojně využívá právě při těžbě nerostů. Je to jedna z nejefektivnějších metod loužení zlata, stříbra a dalších drahých kovů z rudy. V Mexiku má Draslovka již tři provozovny zásobující doly pro těžbu ušlechtilých kovů zejména ve státech Zacatecas, Guererro a Sonora.

POPTÁVKA PO MODERNÍCH TĚŽEBNÍCH TECHNOLOGIÍCH

Vzhledem k tomu, že mexická vláda aktuálně neuděluje nové koncese na těžbu, dochází pouze k rozšiřování průzkumů již koncesovaných oblastí. I proto je zde vysoká poptávka po nástrojích zefektivnění těžby. Na Mexico Mining Forum 2023 tak zaznívala jasná poptávka po moderních technologiích umožňujících vyšší produkci za současného snížení rizikovosti těžby a jejích nákladů.

Významné příležitosti i pro české firmy se nabízejí na poli automatizace a digitalizace. Sektor si uvědomuje potřebu investic do nového vybavení dolů, pokud chce obstát v mezinárodní konkurenci. Do tradičního odvětví tak pronikají nové technologie jako pokročilé systémy monitoringu a komunikace za využití optických kabelů, mobilních sítí 5G, systémů vysokorozlišujících kamer, propojených sensorů a měřících stanic, laserových a GPS navigací, ale i dronů či autonomních vozidel.

Daniela Sedláková, ekonomická specialistka

Zuzana Stiborová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Mexiku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět