Česká chemička masivně investuje v USA

Draslovka, největší český výrobce kyanidu, expanduje po Jihoafrické republice i do Spojených států. Český chemický výrobce koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za 520 milionů dolarů (11,3 miliardy korun). Akvizice představuje první významnou investici této české chemičky v USA.

Ilustrační foto Shutterstock

Uzavření transakce se čeká v letošním čtvrtém čtvrtletí, pokud ji schválí regulátoři. Zároveň se zřejmě jedná o doposud největší nákup, jaký kdy čeští investoři ve Spojených státech realizovali. Dosavadní rekord držela investiční společnost R2G, která v roce 2018 koupila za 500 milionů dolarů (v tehdejším přepočtu zhruba 10 miliard korun) divizi newyorské společnosti First Quality Enterprises zaměřenou na výrobu netkaných textilií.

Chemours Mining Solutions provozuje v Memphisu ve státě Tennessee největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě a působí na trhu v USA, Mexiku, Kanadě a Jižní Americe. Draslovka chce využít svých technologických schopností a výrobních zkušeností ke zvýšení efektivity aktiv v rozšířeném portfoliu. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun. V důsledku obou akvizic a integrace převzatých výrobních závodů vznikne stabilní a rostoucí podnik se solidními maržemi a silnými vztahy se zákazníky včetně předních světových těžebních společností.

Kyanidy jsou látky složené z uhlíku a dusíku (CN), které se v přírodě hojně vyskytují. Látky na bázi CN mají široké využití v hornictví, zemědělství, automobilovém průmyslu, při galvanickém pokovování a povrchové úpravě. Uplatní se také jako farmaceutické meziprodukty, které se používají při výrobě mnoha výrobků denní potřeby. Kyanid sodný je důležitou součástí lázní pro galvanické pokovování (například zinkování, stříbření a podobně). Používá se také k získávání čistých kovů z rud (zlato, stříbro a podobně).

Draslovka je soukromá holdingová společnost se sídlem v Česku, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny. Má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku (HCN). Specializuje se na výrobu plně syntetického a vysoce čištěného kapalného HCN, který prochází dalším zpracováním pro použití v navazujících produktech od těžebního průmyslu po zemědělství.

Jiří Janíček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět