ČESKÁ ALIANCE VYBAVILA TECHNOLOGIEMI ALTÁNEK VE VISEGRÁDU

Maďarské město Visegrád je populární turistickou destinací, známou především díky svému starodávnému hradu, který se již od dávných dob tyčí na skále vysoko nad Dunajem, a královskému paláci, v němž pobývala celá řada uherských králů. Česká exportní aliance Prvky pro smart city loni vybavila informační altánek ve Visegrádu tuzemskými technologiemi.

Foto: Velvyslanectví ČR v Budapešti

Bylo to právě ve městě Visegrád, kde se v roce 1335 setkali český král Jan Lucemburský, uherský král Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Veliký, aby prodiskutovali regionální spolupráci. Po pádu železné opony na toto setkání v roce 1991 ve sklepě královského paláce navázali prezidenti a premiéři Československa, Polska a Maďarska a založili Visegrádskou skupinu.

Od loňského roku, kdy si Středoevropané připomněli 30. leté výročí podpisu visegrádské deklarace, má město Visegrád i výraznou českou stopu. Starosta města Visegrád Eőry Dénes společně se zvláštní zmocněnkyní maďarského ministerstva zahraničí pro visegrádskou spolupráci Krisztinou Varjú a diplomaty visegrádské čtyřky, včetně českého velvyslance Tibora Biala, v polovině prosince otevřel technologický altánek s interaktivním displejem, zobrazujícím návštěvníkům města mimo jiné historické události z roku 1991. Altán, jehož vzhled byl přizpůsoben historickému charakteru tohoto bývalého královského sídla, je doplněn o stožáry s vlajkami všech čtyř zemí Visegrádské skupiny.

Foto: Velvyslanectví ČR v Budapešti

ČESKÉ PRVKY PRO SMART CITY

Technologický altánek s názvem Vin4m dodala městu Visegrád česká exportní aliance Prvky pro smart city vedená firmou Moram. V rámci altánku je možné si nejen dobít mobilní telefon či používat bezplatnou Wi-Fi, ale zároveň si i dobít elektrokolo či elektrokoloběžku skrze nabíječku od firmy Elmon Invest, či si přečíst informace a shlédnout videa na velkoformátovém interaktivním displeji využívajícím software české firmy Ki-Wi Digital. Tento displej mohou municipality využít i jako obecní informační tabuli.

Samozřejmostí jsou pak solární střešní panely a zároveň i chytré osvětlení, dodané firmou Tesla Lightning, které umožňuje využívat altánek Vin4m i ve večerních hodinách. Ochranu proti graffiti či jinému vizuálnímu znehodnocení pak má zajistit hydrofobní nanonátěr od firmy HF Servis.

Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět