ČEŠI VYBAVILI JEDNOTKU INTENZIVNÍ PÉČE V ZAMBII

Dodávka lůžek, nábytku a dalšího vybavení z produkce českých firem významně posílila kapacity největší zambijské nemocnice v době dosud největšího náporu onemocnění covid-19 v zemi. Může posloužit jako dobrá reference českých výrobců pro další zakázky státních, případně i soukromých nemocnic v zemi. 

Foto: Velvyslanectví ČR v Lusace

Česká republika dodala do Zambie nové vybavení pro jednotku intenzivní péče největší nemocnice v Zambii – University Teaching Hospital v hlavním městě Lusace. Slavnostní předání se uskutečnilo na konci července, Českou republiku na ceremoniálu zastupoval velvyslanec v Zambii Radek Rubeš. Zambijskou stranu reprezentoval náměstek ministra zdravotnictví Kennedy Malama (aktuálně pověřený vedením celého ministerstva) a vedení nemocnice. Dostalo se mu i značné pozornosti ze strany místních médií.

Dodávka zahrnuje dvacet pět multifunkčních nemocničních lůžek určených pro jednotky intenzivní péče, stolky a skříňky z produkce firmy Linet, čtyři elektrochirurgické přístroje dodané společností Speciální Medicínská Technologie, osm UV desinfikátorů od firmy Block a zdravotnický nábytek od společnosti Profil nábytek. Celková hodnota dodávky činí bezmála deset milionů korun a je financována prostřednictvím České rozvojové agentury v rámci programu vlády České republiky na pomoc zemím zasaženým pandemií covid-19.

Foto: Velvyslanectví ČR v Lusace

ROZVOJOVÁ SPOLUPRÁCE SE ZAMBIÍ

Zambie je jednou z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR a Česká republika zde již v minulosti podpořila řadu projektů na zlepšení lékařské péče. V reakci na vypuknutí pandemie covid-19 poskytla Zambii další mimořádnou humanitární pomoc zaměřenou na prevenci šíření koronaviru a zvyšování odolnosti vůči této epidemii. Zambijští představitelé pomoc ČR vysoce oceňují – o to více, že nemocniční vybavení bylo předáno do užívání právě v době, kdy Zambie čelila dosud největší vlně šíření covid-19, přičemž kapacity nemocnic byly zcela naplněny a nedostávalo se lůžek pro další závažné případy.

Vedle pomoci zambijskému zdravotnictví se dodávka stala výjimečnou příležitostí pro zúčastněné české společnosti představit v praxi své produkty zambijským zdravotníkům a představitelům ministerstva zdravotnictví. Ti se tak mohli přesvědčit o tom, že české firmy, sdružené v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, jsou schopny v krátké době zrealizovat komplexní dodávku zařízení a vybavení podle aktuálních potřeb odběratele i ve vzdálených teritoriích a ve špičkové kvalitě. Uskutečněná dodávka je tak dobrou referencí, která může pomoci českým firmám v dalších projektech dodávek zdravotnické techniky v Zambii. Zejména společnost Linet, která zaštítila celou aktuální dodávku, je zde již delší dobu aktivní.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se dlouhodobě snaží tyto snahy podporovat. Mimo jiné se již v roce 2019 uskutečnila mise zástupců zambijského ministerstva zdravotnictví a nemocničních zařízení do ČR v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie.

Václav Kuželka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět