Češi prorážejí v Kambodži s novou technologií – kořenovými čističkami

České společnosti Dekonta a IPR Aqua předaly kořenovou čističku odpadních vod kambodžskému centru pro ochranu dětí ve městě Siem Reap. Jde o pilotní projekt, díky němuž Češi prezentují alternativní technologii, která by měla v Kambodži najít také komerční uplatnění. Tuzemské firmy tento projekt realizovaly v rámci programu B2B České rozvojové agentury.

Kambodžské město Siem Reap je centrem turistického ruchu. Právě proto zde české firmy vidí zajímavé příležitosti. Foto: Shutterstock

Dodavatelé kořenových čističek vidí šanci hlavně v potenciálním zájmu kambodžských hotelů a rezortů. Tato technologie ale může být zajímavá i pro menší komunity a obce, které se potýkají s nedostatečnou kanalizační infrastrukturou.

České know-how

Kořenovou čističku od firem Dekonta a IPR Aqua převzalo v srpnu centrum pro ochranu dětí Krousar Tmey Child Protection Center. Jedná se o první projekt odpadového hospodářství, který vyústil ve výstavbu technologie s českým know-how, a to s podporou ve formě kofinancování z Programu B2B České rozvojové agentury. Tento program kromě poskytování rozvojové pomoci také usnadňuje českým firmám jejich vstup na trhy rozvojových zemí.

Kořenové (vegetační) čističky odpadních vod fungují na stejných principech jako přirozené mokřady, kde probíhají samočistící procesy. Základním principem je průtok předčištěné odpadní vody kořenovým filtrem mokřadní vegetace.

Dekonta projekt zahájila v roce 2017 studií proveditelnosti, jejímž prostřednictvím zkoumala možnosti uplatnění kořenových čističek v provinciích Sihanoukville a Siem Reap. Na základě zpětné vazby se rozhodla zaměřit na provincii Siem Reap, která je turisticky nejatraktivnějším regionem Kambodže. Na následné výstavbě se podílela IPR Aqua, která je další firmou z holdingu Dekonta. Jak věří obě české firmy, je město Siem Reap vhodnou lokalitou, kde bude možné nabídnout kořenové čistění odpadních vod také místním hotelům a rezortům.

Kořenové (vegetační) čističky odpadních vod fungují na stejných principech jako přirozené mokřady. Ilustrační foto: Shutterstock

Modelová varianta

Přestože se v daném případě jedná o malé zařízení schopné pokrýt kapacitu jen několika desítek osob, je projekt zajímavý jako modelová varianta přinášející alternativní výhody čištění odpadních vod. Tato oblast zůstává pro Kambodžu jednou z hlavních výzev při modernizaci veřejné infrastruktury. Čištění vod je důležité téma i z pohledu udržení si atraktivity v cestovním ruchu, kde země v roce 2018 zaznamenala třetí největší tempo růstu turistů v jihovýchodní Asii po Vietnamu a Indonésii.

Ve srovnání s desítkou B2B projektů, které české firmy v posledních letech v Kambodži dokončily nebo realizují, je projekt v Siem Reap výjimečný rovněž tím, že po vypracování studie proveditelnosti plynule překročil do výstavby zařízení. Přesto se realizátor hodlá zaměřit na větší zviditelnění zvolené technologie, což má být obsahem třetí a závěrečné fáze jeho projektu B2B v roce 2020.

Dekontu a IPR Aqua na slavnostní ceremonii podpořil viceguvernér provincie Siem Reap Pin Prakod, který se předání kořenové čistírny odpadních vod zúčastnil s českým velvyslancem v Kambodži Markem Libřickým. Obě české firmy se bezprostředně poté prezentovaly na 8. Kambodžském mezinárodním strojírenském a průmyslovém veletrhu (CIMIF), kde Velvyslanectví ČR v Phnompenhu zorganizovalo český stánek jako součást projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zprávu z předání projektu v Siem Reap přinesl mimo jiné anglicky psaný místní deník Khmer Times.

Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět