Češi postavili aerodynamický tunel v Thajsku

V thajském městě Hua Hin byl zprovozněn aerodynamický tunel pro výcvik speciálních policejních sil, který byl postaven s využitím špičkové technologie české firmy Strojírna Litvínov.

Foto: Velvyslanectví ČR v Bangkoku

Tunel byl slavnostně otevřen letos v květnu za účasti generálního komisaře thajské policie gen. Chakthipa Chaijindy, velvyslance ČR v Bangkoku Marka Libřického, ekonomického rady velvyslanectví Jana Špilera a dalších hostů.

Příprava projektu byla zahájena v roce 2015 a české velvyslanectví v Thajsku do něj bylo intenzivně zapojeno od samého počátku. Podpořilo i podpis kontraktu v roce 2017. Dodávky a výstavba celého projektu jsou velmi důležité z hlediska referencí nejen v rámci Thajska, ale také regionálně. Thajským zákazníkem jsou speciální síly pohraniční policie, což je vysoce prestižní útvar. Pro svůj výcvik, včetně související možnosti sdílení kapacit s dalšími bezpečnostními a ozbrojenými složkami, si vybraly českou technologii firmy Strojírna Litvínov, která patři k celosvětové špičce.

Během slavnostního otevření došlo k praktické ukázce funkčnosti tunelu a byly zdůrazněny jeho přínosy pro další budování policejních kapacit.

 

Nejvyšší představitelé thajské policie ocenili, že projekt mohl být realizován za využití českých zkušeností a s nasazením klíčových technologií.Zdůraznili také důležitost podpory ze strany českých státních institucí – kromě Velvyslanectví ČR v Bangkoku i průběžnou komunikaci a pravidelné kontakty na vysoké úrovni, včetně vládní, nebo účast na veletrhu Defence & Security v Bangkoku. Projekt podle nich bude moci být do budoucna prezentován jako příklad „best practice“ pro ostatní bezpečnostní a ozbrojené složky, které nyní o výstavbě obdobných zařízení pro své vlastní účely uvažují, či je již fakticky připravují.

Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Bangkoku

Ekonomický diplomat z ambasády v Bangkoku o exportních příležitostech v Thajsku