ČEŠI MOHOU ČERPAT FINANCE Z TCHAJWANSKÉHO FONDU PRO STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPU

Tchajwanská společnost Taiwania Capital provozuje fond pro střední a východní Evropu, ze kterého mohou čerpat finance také čeští investoři.

Prostřednictvím investičního fondu chce Tchaj-wan posílit spolupráci mimo jiné v polovodičovém průmyslu. Ilustrační foto: Shutterstock

Tchaj-wan, který se v posledních letech potýká s odlivem mozků a nedostatkem mladých talentů v technických oborech, se snaží různými pobídkami přilákat ty nejschopnější a nejinovativnější. Zahraničním hi-tech firmám tak neváhá zaplatit uvítací balíček čítající zpáteční letenku, krátkodobější ubytování a řadu služeb prostřednictvím různorodých programů, často financovaných ministerstvem hospodářství. Jedná se například o setkání s investory, obchodníky, dodavateli či odběrateli. Cílem je také oživit startupový ekosystém. Na druhou stranu potřebuje Tchaj-wan diverzifikovat svůj export a posílit také vazby s firmami z Evropy. K tomu mají napomoci dva fondy – úvěrový a investiční.

ÚVĚROVÝ FOND

Již v lednu 2022 Národní rada pro rozvoj ohlásila založení úvěrového fondu v hodnotě 1 miliardy amerických dolarů na podporu průmyslové a obchodní spolupráce mezi Tchaj-wanem a zeměmi střední a východní Evropy. Oborové zaměření není limitováno. Půjčka jednomu žadateli nesmí překročit 67 milionů dolarů.

Tento fond je provozován tchajwanskou bankou Export-Import Bank, zkráceně EximBank, která si zřídila zastoupení v Praze, a společně s tchajpejskými hospodářskými a kulturními kancelářemi v Evropě poskytuje poradenství firmám včetně čerpání z tohoto fondu. Kromě EximBank ulehčí tchajwanským firmám expanzi do Evropy také nově zřízené zastoupení Taiwan Cooperative Bank v Česku. Obě banky mají zpočátku fungovat zejména jako zprostředkovatelé obchodu a časem plánují své služby rozšířit.

INVESTIČNÍ FOND

Investiční fond pro střední a východní Evropu v hodnotě 200 miliónů amerických dolarů byl zřízen Národním rozvojovým fondem Tchaj-wanu v dubnu 2022. Spravuje ho Taiwania Capital, národní společnost rizikového kapitálu.

Fond funguje obousměrně – financuje jak tchajwanské firmy, které chtějí investovat v Evropě, tak je určen i pro evropské společnosti, které mají zájem se etablovat na tchajwanském trhu. Vzhledem k nadstandardně dobrým vztahům fond upřednostňuje spolupráci s Českou republikou, Slovenskem a Litvou. Těmto třem zemím tak může být alokováno 60 až 80 procent prostředků.

Prostřednictvím fondu chce Tchaj-wan posílit spolupráci především v následujících odvětvích: polovodiče, biotechnologie, letecký a vesmírný průmysl, chytrá města, finanční technologie, elektromobily, laserová optika, umělá inteligence a chytré strojírenství.

Zdroj: Taiwania Capital

CO JE TAIWANIA CAPITAL?

Společnost Taiwania Capital byla založena v roce 2017. Stojí za ní jak tchajwanská administrativa, tak soukromé podniky. Má ambici financovat nejlepší inovativní firmy. V popředí jejího zájmu stojí biotech. Investuje do firem, avšak granty ani půjčky neposkytuje. Plánuje mít zastoupení ve východní i střední Evropě včetně Česka, Litvy a Slovenska.

Svou pozornost však nesměřuje jen na Evropu, pobočku má už v USA. Prostřednictvím dalších fondů podporuje například sítě 5G, IoT, robotiku, cloudy, technologie v personalizované medicíně či digitální zdraví.

ČÍM DŘÍVE, TÍM LÉPE…

Svůj byznys plán mohou zaslat české firmy i startupy, které

1) mají zájem o realizaci své hlavní obchodní činnosti na Tchaj-wanu nebo o technologickou spolupráci s tchajwanskými společnostmi,

2) již založily nebo plánují založit pobočku na Tchaj-wanu,

3) založily či plánují založit joint venture s tchajwanskými firmami.

Výběrové řízení, jež končí přeposláním peněz na účet, trvá 2 měsíce až půl roku.

Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět