ČEŠI DODALI SPECIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ I LŮŽKA DO MOLDAVSKÝCH NEMOCNIC

Česká republika zareagovala na šíření pandemie covid-19 v Moldavsku a v rámci své humanitární pomoci financovala dodávku zdravotnické techniky českých firem MZ Liberec a Linet do moldavských nemocnic.

Ilustrační foto: Shutterstock

Moldavsko je pandemií koronaviru zasaženo poměrně silně a má jeden z nejvyšších počtů nakažených na milion obyvatel v regionu. Do koronavirové pandemie země vykazovala zlepšování většiny makroekonomických ukazatelů, nyní se výhled prudce zhoršil. Očekává se pokles hrubého domácího produktu minimálně o 3 %, realističtější odhady předpovídají pokles až 6,3 %.

Pandemie koronaviru zvýraznila především slabiny moldavského zdravotnictví, v nemocnicích je k dispozici často pouze zastaralé vybavení z dob Sovětského svazu a situace je nejhorší v moldavských regionech.

ZDROJOVÉ MOSTY I POSTELE

Česká republika byla schopna na akutní potřeby moldavského zdravotnictví zareagovat. Dodávky tuzemských firem byly hrazeny z prostředků určených na humanitární pomoc, která má zmírnit právě dopady pandemie. Hlavním dodavatelem byla firma MZ Liberec, která do Moldavska dodala zdrojové mosty. Jedná se o pohyblivý systém, který zásobuje přístroje energií a pacienty medicinálními plyny, umožnuje rozmístění potřebných přístrojů v blízkosti lůžka pacienta a používá se na specializovaných zdravotnických pracovištích (ARO, JIP).

Dalším dodavatelem byla firma Linet, která do Moldavska dodala postele pro intenzivní péči o pacienty. Zdrojové mosty a postele byly po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, práce a sociální ochrany Moldavska dodány do dvou regionálních nemocnic v Calarasi a Causeni. Dodávka českých výrobků do nemocnic v době krizového stavu a šíření koronaviru je v Moldavsku vysoce ceněna mezi odbornou a laickou veřejností, informacím byl věnován značný prostor v hlavních večerních zprávách.

POTŘEBA MODERNIZACE ZDRAVOTNICTVÍ

Moldavská vláda přijala řadu opatření na zmírnění dopadů restrikcí, na podporu ekonomiky a na zvýšení kapacity nemocnic. Omezené rozpočtové zdroje doplňuje podpora externích partnerů, a to ve výši stovek milionů eur. Kromě Mezinárodního měnového fondu se jedná se především o finance Evropské unie, Světové banky, Evropské investiční banky a Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj. Tyto instituce v rekci na pandemii navýšily svoji finanční pomoc.

Potřeba modernizace zdravotnického systému je nezpochybnitelná a současná krize by mohla být do budoucna katalyzátorem investic do zdravotnictví. České firmy budou mít dobré reference a ve dvou nemocnicích budou moci demonstrovat své možnosti.

Kateřina Šilhánková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kišiněvě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět