Černá Hora chystá novou solární elektrárnu

Černá Hora se chystá vybudovat novou solární elektrárnu. Jak oznámilo vedení opštiny hlavního města Černé Hory Podgorice, výběrové řízení na její výstavbu bude vypsáno v druhé polovině letošního roku.

Ilustrační foto: Shutterstock

Idea projektu vznikla již v roce 2016, a to především z důvodu rostoucího množství obyvatel hlavního města a stále častějším problémům s dodávkami elektrického proudu. Tehdejší vedení města se rozhodlo zabývat jinými prioritami, a tak došlo k odkladu přípravy a implementace projektu. V roce 2018 byla dokončena studie vhodných míst pro výstavbu a následně byla vybraná lokalita v katastru obce Velje Brdo, která patří do opštiny Podgorica. Oblast je zalesněná a má asi 69 hektarů. Půjde o druhou největší sluneční elektrárnu v Černé Hoře. Výstavba zatím největší černohorské solární elektrárny byla započata na počátku roku 2019.

Kompletní projektový plán je dostupný v černohorském jazyce na webových stránkách opština Podgorica:  http://podgorica.me/db_files/Urbanizam/PlanskaDokumentacija/2018/lsl_velje_brdo_nacrt.pdf

Celkový rozpočet na výstavbu elektrárny, včetně vybudování hydrotechnické a telekomunikační infrastruktury, povrchových úprav a zajištění dopravní infrastruktury, je téměř 76 mil. EUR.

Tendr bude otevřen i zahraničním firmám. Podmínkou pro účast bude doložení zkušenosti z oblasti solární energetiky, respektive výstavby solárních elektráren.

Jana Kálmán, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Podgorici

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet

Marek Svoboda, zástupce náměstka MZV ČR hovoří o potenciálu makedonského a srbského trhu