BULHAŘI ROZVÍJÍ MĚSTSKOU DOPRAVU. ZÁSTUPCI PLOVDIVU A SVOGE ZKOUMALI ČESKÉ ZKUŠENOSTI

Bulharská vláda v minulém programovacím období vyčlenila značné prostředky z evropských fondů na modernizaci městské dopravy v zemi a v nadcházejícím období bude tento trend dále podporovat. Rýsuje se tak zajímavá příležitost pro uplatnění českých firem v oblasti dopravních prostředků, ale i řízení dopravy, tarifních systémů nebo elektromobility. Potvrdila to i dubnová mise zástupců dvou bulharských měst – Plovdivu a Svoge – do Česka.

Nabíjení elektrobusu. Foto: Velvyslanectví ČR v Sofii

Bulharská vláda vyčlenila v roce 2019 510 milionů leva (260 milionů eur) na boj se znečišťováním vzduchu prostřednictvím nákupu nových elektrobusů, tramvají a trolejbusů pro městskou hromadnou dopravu v zemi. Výše uvedené prostředky mohla využít města Sofie, Burgas, Varna, Vraca, Pernik, Pleven, Ruse, Sliven, Stara Zagora a Chaskovo, což představuje velmi zajímavou příležitost v oblasti ekologických dopravních prostředků.

Také v následujícím finančním období a ve vazbě na Národní plán obnovy a odolnosti Bulharska, který byl nedávno schválen Evropskou komisí a přinese významné finanční prostředky pro realizaci cílů v této oblasti, bude pokračovat zájem bulharských měst o modernizaci dopravy a zavádění nových technologií. Z uvedených programů bude možno financovat pouze ekologické druhy dopravních prostředků, mezi něž patří právě elektrobusy. Kromě toho budou vedení měst investovat i do modernizace řízení dopravy, tarifních systémů, elektromobility a dalších projektů.

MISE DO BRNA A HRADCE KRÁLOVÉ

Proto také velvyslanectví v Sofii připravilo ve spolupráci s partnery misi zástupců měst Plovdivu a Svoge do Česka, kde mimo jiné navštívili Brno, jehož zrcadlovým protějškem v Bulharsku je právě Plovdiv. Mise se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie velvyslanectví s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR a díky výborné spolupráci s magistráty statutárních měst Brna a Hradce Králové i jejich dopravních podniků. Bulharsko-česká jednání byla primárně zaměřena na rozvoj moderní městské dopravy s využitím elektrobusů.

Kromě představení města Brna a jeho dopravního podniku shlédli bulharští hosté ve druhém největším českém městě dispečink Dopravního podniku a trolejbusové depo společnosti, kde proběhla věcná a konkrétní diskuze o fungování městské dopravy.

Bulharští hosté navštívili také výrobní závod firmy SOR Libchavy, kde se dopodrobna seznámili s výrobním programem podniku a probrali veškeré detaily ohledně organizace a provozu elektrobusů v městské dopravě. Součástí programu byla i ukázková jízda nejnovějším modelem elektrobusu z produkce firmy SOR.

 

FOTOGALERIE

Foto: Velvyslanectví ČR v Sofii

HRADECKÉ ZKUŠENOSTI S ELEKTROBUSY

Další částí programu byla návštěva Hradce Králové, kde delegaci na magistrátě přijal primátor města Alexandr Hrabálek. Obě strany si vyměnily jak informace o rozvoji svých měst, tak i poznatky a zkušenosti spojené s ekonomikou městské dopravy a vazbě na ekologicky udržitelný rozvoj do budoucna. Ředitel Dopravního podniku Hradce Králové Zdeněk Abraham podrobně vysvětlil podmínky fungování městské dopravy a podělil se o konkrétní zkušenosti s využíváním dvaceti elektrobusů, které podnik nakoupil právě od firmy SOR Libchavy. Součástí setkání byla i prohlídka dopravního terminálu města, projížďka elektrobusem a návštěva dopravního podniku včetně jeho depa, kde bylo možné vidět i způsob nabíjení elektrobusu a další zajímavé podrobnosti.

Účastníci mise byli příjemně překvapeni jak úrovní organizace programu, tak i vstřícností, otevřeností a ochotou sdílet informace a zkušenosti ze strany navštívených měst i jejich dopravních podniků. Vzhledem k plánům na pořízení elektrobusů pro modernizaci a posílení udržitelné městské dopravy v Plovdivu i Svoge byla návštěva zdrojem velmi užitečných poznatků. Pro české firmy představují plány obou měst zajímavou příležitost k uplatnění.

Petr Vávra, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR v Sofii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět