Buffalo láká start-upy. Šance mají i Češi

Na východním pobřeží USA je co do podmínek pro technologické firmy tradičním hegemonem město New York. Jeho postavení se ale snaží nabourat další města v oblasti. Kromě poměrně úspěšného Pittsbughu projevuje čím dál větší iniciativu město Buffalo, které s podporou guvernéra státu New York vypisuje soutěž pro start-upy 43North. Její vítěz získá investici ve výši milionu amerických dolarů, roční pobyt v akcelerátoru a daňové úlevy na 10 let.

Ilustrační foto: Shutterstock

Soutěž 43North je určena jak domácím, tak zahraničním start-upům v rané fázi vývoje a je součástí iniciativy Buffalo Billion, kterou podporuje Andrew Cuoma, guvernér státu New York. Po tříkolovém výběru bude nejlepších 20 start-upů pozváno na finálový „pitch event“, nejlepší start-up získá investici ve výši 1 milionu dolarů, dalších sedm firem pak 500 tisících USD. Všichni ocenění pak rovněž obdrží roční bezplatný nájem kancelářských prostor v Buffalu nebo budou moci čerpat zajímavé daňové pobídky. Podmínkou je přesun CEO a minimálně poloviny kmenových zaměstnanců do Buffala. Úplné podmínky účasti v soutěži jsou k dispozici na jejích webových stránkách, stejně jako přihlašovací formulář. Termín podání přihlášek je 8. července 2019.

Zájem amerických investorů rizikového kapitálu o finanční vstup do start-upů má silně rostoucí trend. Loňský rok přinesl podle PitchBook NVCA Venture Monitor rekordní objem 132,1 mld. USD investic, což představuje nárůst o takřka 60 % oproti roku 2017. Oblast New Yorku se přitom s 30% podílem na tomto čísle řadí na špičku USA.

Generální konzulát ČR v New Yorku se dlouhodobě věnuje podpoře vstupu českých technologických start-upů na americký trh, mimo jiné již tradičním Czech Startup Weekem. Díky projektu CzechAccelerator se Česko řadí mezi 4 nejaktivnější státy z hlediska národní podpory start-upům v New Yorku (spolu s Německem, Kanadou a Izraelem). Tématu technologických start-upů je věnována i samostatná sekce na webových stránkách konzulátu.

Karel Smékal, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v New Yorku

 

Ekonomický diplomat z konzulátu v New Yorku o exportních příležitostech na východním pobřeží USA

Náměstek Martin Tlapa o exportních příležitostech v USA