Budvar, Marlenka a spol. České potraviny si razí cestu do Jordánska

České potravinářské firmy pomalu objevují jordánský trh a tamní spotřebitelé zase české produkty. Za poslední dva roky do Jordánska prorazily Budějovický Budvar, Marlenka i Bohemia Sekt. Nejnověji se v Ammánu představily i společnosti Semix Pluso a Simandl.

Ilustrační foto: Shutterstock

Společná degustační akce, workshop v Jordan Europe Business Association a řada separátních B2B mítinků proběhla díky Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) s podporou Ministerstva zemědělství ČR. Zájem zástupců místního byznysu potvrdil, že dveře pro české potravinářské a zemědělské firmy v Jordánsku jsou otevřené.

Obě české firmy se představily jordánským podnikatelům, jak z řad majitelů významných supermarketů, tak i dodavatelů obchodních řetězců, a to i v dalších zemích regionu. K úspěchu obou potravinářských firem v Jordánsku by mohla napomoci zvyšující se místní povědomí o zdravém životním stylu a popularita výrobků s ním korespondujících.

Spotřeba piva roste

Cílem akce bylo ale také upevnit pozici a rozšířit možnosti uplatnění českých firem, které již na jordánském trhu působí a vhodného partnera zde dokázaly najít. Určitou raritou je, že první byl v místním, převážně muslimském prostředí, Budějovický Budvar, který v těchto dnech slaví dva roky na jordánském trhu, kde soustavně roste obliba a s tím i spotřeba piva obecně. Také pro Budvar bylo klíčovým momentem nalezení spolehlivého exkluzivního partnera.  Na degustační akci se pak Budvar představil i novým potenciálním obchodním partnerům z řad provozovatelů nejdůležitějších jordánských hotelů, restauračních sítí a také majitelů specializovaných prodejen.

V průběhu loňského roku jordánský trh přivítal poctivé dobroty od Marlenky, kterým se již podařilo získat i místo v široké síti obchodů. Symbolicky v čase oslav příchodu Nového roku do Jordánska dorazily produkty Bohemia Sekt, společnost dováží do Jordánska kromě svých legendárních „bublinek“ také své dvě značky tichých vín (Chateau Bzenec a Motýl). Tato vína se zatím se prodávají jen prostřednictvím specializovaných obchodů s alkoholem. Účast na degustační akci a další jednání připravená Velvyslanectvím ČR v Ammánu by měla Bohemce pomoci dostat se i do prestižních restaurací a hotelů. Pro Bohemia Sekt se jedná o první zkušenost s pronikáním na arabský trh, která by mohla přinést i efekt regionálního přesahu.

Zájem je o výrobky s delší trvanlivostí

Desetimiliónové Jordánsko s nadále prudce přibývající populací je z více než 90 % závislé na dovozu potravin, 97 % potravinářských položek pouze dováží. Jordánsko, zejména po šoku z přerušení dodavatelských řetězců, na státní i soukromé úrovni nyní aktivně hledá, jak diverzifikovat svoje potravinové zdroje i mimo tradiční dodavatelská teritoria, kterými jsou především státy Zálivu a USA. Dopady války na Ukrajině tuto tendenci ještě posílily. Obecně je přitom zájem především o výrobky s delší dobou trvanlivosti, mražené nebo sušené.

Česká zemědělská a potravinářská produkce si v Jordánsku teprve začala budovat svoje renomé, možnosti jsou ale rozhodně otevřené a situace pro vstup na trh je více než příznivá. První oficiální prezentace ČR jako zajímavého obchodního partnera v tomto sektoru mimo jiné jasně ukázala, že jordánský trh na české výrobky rozhodně slyší a nabízí dokonce pro někoho i možná nečekané příležitosti v oblasti alkoholických nápojů.

Zuzana Benešová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ammánu

 

Fotogalerie

V Ammánu se představily tradiční výrobky firem Bohemia Sekt, Budějovický Budvar a Marlenka, nově ale také společnosti Simandl a Semix Pluso. Foto: Velvyslanectví ČR v Ammánu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět