BRNĚNSKÝ SIEMENS DODÁ TURBÍNU PRO FIRMU V DETROITU

Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery dodá další parní turbínu do státu Michigan. První turbínu dodal již v roce 2017 do elektrárny Holland Energy Park a na další zakázce, tentokrát pro detroitskou energetickou společnost DTE Energy, právě pracuje. Dodávané turbíny jsou vyrobené v Brně a jsou součástí zakázky koncernu Siemens.

Parní turbína z Brna vyhřívá chodníky v americkém městě Holland. Ilustrační foto: Shutterstock

Turbína, kterou brněnský Siemens dodal před třemi lety, slouží vytápění chodníků ve městě Holland. Vyhřívá podzemní potrubní systém, který dokáže rozpustit až 2,5 centimetru sněhu za hodinu. Město Holland koncipovalo Holland Energy Park jako ukázkový příklad paroplynové elektrárny, která je podstatně čistší a méně hlučná než dříve používaná uhelná elektrárna James De Young. Elektrárna slouží jako referenční ukázka případným budoucím zákazníkům na severoamerickém kontinentu.

TURBÍNA ZAMÍŘÍ DO KANADY

O tom, že se nejedná o poslední projekt společnosti Siemens Industrial Turbomachinery v oblasti Velkých jezer, informoval zástupce brněnského závodu ve Spojených státech Pavel Řezníček. V procesu přípravy je podle něj aktuálně projekt společnosti DTE Energy se sídlem v Detroitu, se kterou společnost Siemens Energy v roce 2019 uzavřela smlouvu na dodávku další parní turbíny z Brna. Zákazníkem je sice americká společnost se sídlem v Detroitu, ale parní turbína bude instalována v ocelárně STELCO Holding v kanadské provincii Ontario.

Jak uvedl Pavel Řezníček, jedná se o výrobu a instalaci turbíny typu SST-600 o výkonu 70MW. Ve srovnání s parní turbínou ve městě Holland, disponující výkonem 42MW, se tedy jedná o podstatně větší turbínu. Aktuálně se tato turbína vyrábí v Brně, v létě 2021 bude přepravena na místo instalace a uvedena do provozu.

KONZERVATIVNÍ BYZNYS

Pandemie covid-19 zatím řadu dalších rozpracovaných projektů brněnského Siemensu ve Spojených státech zpomalila či úplně pozastavila. Segment parních turbín je na severoamerickém trhu velmi konzervativním byznysem, obvykle uplyne rok až dva mezi přípravou projektu a následným podpisem smlouvy s místním partnerem. Výjimkou ale není ani pět let. I vzhledem k této skutečnosti se nyní jedná o mimořádný úspěch brněnské Siemens Industrial Turbomachinery.

Turbíny z Brna mají široké uplatnění v průmyslu, konkrétně v elektrárnách s kombinovaným cyklem (paroplynová elektrárna Holland), ocelárnách (DTE Energy/STELCO), spalovnách biomasy, spalovnách komunálního odpadu, při zpracování dřeva, v papírnách (dvě turbíny v Québeku a čtyři v Britské Kolumbii), dolech, chemickém a petrochemickém průmyslu či při zpracování ropy a zemního plynu.

PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY

Postupný odklon Spojených států od uhelné energie a s tím související výstavba nových paroplynových elektráren otvírá firmám se zaměřením na výrobu parních turbín v České republice příležitosti získat některou z těchto zakázek na americkém trhu. Stále totiž platí nepsané pravidlo, že zákazníci ve Spojených státech, pokud z nějakých důvodů nevyberou domácího výrobce, upřednostňují produkty vyrobené v Evropské unii před výrobou v Indii či Číně. Spojení se silným partnerem, jako je v tomto případě společnost Siemens, která jen za posledních 15 let investovala na území Spojených států více než 40 miliard dolarů a zaměstnává zde 50 tisíc zaměstnanců, je samozřejmě jednoznačnou výhodou při získání zakázky na americkém trhu. Nicméně zakázku na dodávku parní turbíny se podařilo získat i plzeňskému výrobci Doosan Škoda Power, který momentálně instaluje turbínu ve městě Lansing ve státu Michigan.

Generální konzulát ČR v Chicagu byl informován, že řada menších měst v Michiganu, Illinois, ale i v dalších státech amerického Středozápadu, plánuje v blízké budoucnosti postupný přechod právě na paroplynové elektrárny. Reference na již úspěšně realizované projekty v teritoriu jsou nejlepší vizitkou pro případné budoucí zakázky.

Tomáš Trnka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Chicagu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět