Brazílie zrušila cla na zdravotnickou techniku

Brazilská vláda v souvislosti s bojem proti nemoci Covid-19 liberalizovala svůj obchod. Na základě usnesení z poloviny dubna letošního roku odstranila dovozní cla na řadu výrobků pro zdravotnictví.

Ilustrační foto: Shutterstock

Jedná se zejména o zdravotnický materiál a nemocniční vybavení. Cílem je ulevit brazilskému zdravotnictví, které je v mnoha státech federace pod velkým tlakem nejen z hlediska počtu infikovaných, ale i absenci chybějícího zdravotnického vybavení.

V praxi se jedná o odstranění dovozních cel na celkem 141 zbožových položek, které zahrnují jak širokou škálu anorganických a organických chemikálií, farmaceutických výrobků, dále produktů z plastů, kaučuku, buničiny a hliníky, tak i množství strojů a zařízení, lékařských a chirurgických nástrojů a přístrojů včetně tolik žádaných plicních ventilátorů či zařízení na mimotělní okysličování krve. Celý seznam zbožových položek seřazených dle brazilské celní nomenklatury a harmonizovaného systému (HS) je uveden v Diário Oficial da União (DOU).

Pro lepší orientaci případných zájemců – výrobců a vývozců z ČR – uvádíme zbožové položky pokrývají následující třídy a kapitoly HS).

Diplomatičtí pracovníci Zastupitelského úřadu Brasilia, Generálního konzulátu Sao Paulo i experti CzechTrade v Sao Paulu jsou připraveni podpořit exportní úsilí českých firem při vstupu na brazilský trh. Místní zdravotnický trh je největší v Latinské Americe s obrovským nákupním/importním potenciálem. Brazílie s téměř 210 miliony obyvateli vydává každoročně zhruba 10 % svého HDP na zdravotnictví.

Miloš Sklenka, generální konzul, Generální konzulát ČR v Sao Paulo

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět