Brazílie vybírá provozovatele sítě a infrastruktury pro 5G

V Brazílii nabírá obrátky vysoká mezinárodní hra o to, kdo ovládne zakázky pro budování a provoz sítí 5G. Ty jsou spojeny s řadou příležitostí pro zahraniční firmy, a to zejména v souvislosti s budováním podpůrné infrastruktury.

Ilustrační foto Shutterstock

Brazilská vláda se v rámci soutěžení zakázek 5G dostala do strategicky složité situace, kdy je závislá na Číně kvůli dodávkám účinných látek a surovin pro výboru vakcín proti covid-19. Současně s negativními ekonomickými důsledky pandemie poklesl podíl průmyslu na exportu na nejnižší úroveň za uplynulých 40 let. To značně zvýšilo význam exportu brazilského zemědělství, významná část vývozu potravin směřuje do Číny. V důsledku těchto tlaků je pravděpodobné, že ve výběrových řízeních v rámci vybudování sítě 5G v Brazílii bude umožněna účast čínské firmě Huawei.

Nadcházející výběrová řízení v návaznosti na budování sítí 5G v Brazílii přinesou i nové příležitosti pro zahraniční firmy, zejména v oblasti infrastruktury. Podle brazilské Národní federace podniků pro instalaci a údržbu sítí (FENINFRA) půjde v rámci budování sítí 5G o kontrakty za 5 miliard reálů (1 mld. USD) do sítí pozemních a 1,5 miliardy reálů (300 mil. USD) do sítí podvodních v oblasti Amazonie.

Země počítá s tisíci kilometrů kabelů

Plán brazilské federální vlády na zavádění 5G předpokládá zakázky na vybudování kompletních zařízení na pokrytí signálem oblastí v délce 48 tisíc kilometrů okolo strategicky významných silnic. Výběrová řízení budou vyhlášena rovněž na položení 12 tisíc kilometrů optických kabelů v oblasti Amazonie v tocích řek. Další výběrová řízení budou na 7 tisíc kilometrů podzemních kabelů v brazilské oblasti Severovýchodu (Nordeste).

Brazílie předpokládá vybudování zcela oddělené a zabezpečené sítě pro vládu a úřad prezidenta v brazilském Federálním distriktu. V tomto případě by mohly být vybrány cíleně jiné firmy než čínské, aby vláda dala najevo svoji nezávislost.

Ekonomické oddělení Velvyslanectví v Brasília nabídne další informace v návaznosti na rozhodnutí Národní rady pro telekomunikace (ANATEL) a podle dostupných zpráv o charakteru výběrových řízení. Zástupci českých firem, které budou mít zájem o bližší informace o těchto příležitostech, nás mohou kontaktovat na e-mailu Commerce__Brasilia@mzv.cz.

Ondřej Kašina, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Brasília

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět