Brazílie rozjíždí obří recyklační program, šance mají i Češi

V Brazílii byl oficiálně zahájen ambiciózní program Recicla+, jehož cílem je významně zvýšit podíl recyklovaného pevného odpadu. Šanci mají dostat i zahraniční firmy, ať už investoři či společnosti nabízející technologie na zpracování odpadu.

Ilustrační foto: Shutterstock

Program Recicla+ byl slavnostně představen za přítomnosti brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, členů vlády a diplomatů. Brazílie předpokládá, že v průběhu letoška a roku 2023 získá celkově 14 mld. brazilských reálů (3,5 mld. Kč) ve formě domácích i zahraničních investic. Součástí programu je jak nákup moderních technologií pro třídění a zpracování odpadu, tak i nový systém spolupráce mezi podniky, které se zabývají recyklací, a firmami, jež produkují odpad. Díky nástroji zvanému „Certifikát recyklačního kreditu“ budou firmy podílející se významně na vzniku odpadu více motivovány ke spolupráci s recyklačními jednotkami.

Program má i sociální rozměr

Průmyslově se v Brazílii nyní recykluje pouze 2,2 % pevného odpadu. Kromě toho se však více než milion obyvatel z nejchudších vrstev zabývá neformálně tříděním odpadu. Program nejen povede k nákupu nových technologií v Brazílii, ale rovněž pomůže sociálně zlepšit situaci těchto třídičů odpadu. Podle výzkumů brazilského Ústavu pro geografii a statistiku (IBGE) bude likvidace velkých skládek odpadu efektivní cestou ke snížení nežádoucích emisí. Ročně se ze skládek v zemi uvolní tolik metanu a dalších plynů, jako vyprodukují 3 miliony automobilů. 

Velvyslanectví ČR v Brasília ještě před oficiálním představením programu Recicla+ kontaktovalo Parlamentní frontu na podporu zahraničního obchodu Národního kongresu Brazílie a nabídlo představení českých firem vyrábějících technologie pro recyklaci. Představení našich firem se uskuteční ve spolupráci s Odborem ekonomické diplomacie MZV ČR formou projektu ekonomické diplomacie v závěru letoška nebo v první polovině roku 2023.

Ondřej Kašina, ekonomický rada, Velvyslanectví v Brasília

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět