Botswana řeší outsourcing obchodních procesů. Sondovala i v Česku

V sektoru ICT je řada českých společností úspěšných v globálním měřítku. Kvůli značné konkurenci je však třeba poohlížet se i po méně tradičních trzích. Jedním z nich je i Botswana, což potvrdila i nedávná online prezentační akce pro české a botswanské ICT společnosti.

Ilustrační foto Shutterstock

Botswana je jedna z nejstabilnějších demokracií Afriky, která je v rámci kontinentu zpravidla pozitivně hodnocena jak z hlediska podnikatelského prostředí (Ease of Doing Business), tak z hlediska relativně nízké míry zkorumpovanosti tamní vlády. Velikost populace Botswany je pouhých 2,4 mil. obyvatel, a ačkoliv se jedná o jednu z nejchudších zemí na světě, díky těžebnímu průmyslu se její HDP na hlavu řadí mezi nejvyšší v Africe. Pro řadu produktů je tamní trh nepochybně nedostatečně velký, avšak Botswana je strategicky umístěna na jihu Afriky a sousedí s nejrozvinutější a nejdiverzifikovanější ekonomikou v Africe, kterou je Jihoafrická republika, největší obchodní partner Botswany. Botswana je rovněž členem Jihoafrického rozvojového společenství (SADC) či Jihoafrické celní unie (SACU) a lze ji proto právem považovat za jednu z „bran“ do Afriky. Nespornou výhodou botswanského trhu je i fakt, že se nachází ve stejném časovém pásmu jako ČR.

Jedním z nejperspektivnějších odvětví Botswany je v současné době podsektor ICT známý jako Business Process Outsourcing (BPO), neboli externí zajišťování obchodních procesů. Botswana oplývá silnou základnou absolventů vysokých škol v oblasti ICT, kteří jsou na tamním trhu práce k dispozici. Základní sazba daně z příjmu právnických osob je v zemi 22 %, přičemž spadá-li investice do kategorie inovací, uplatňuje se snížená sazba této daně ve výši 15 %.

Online prezentace pro 25 firem

Jednou z příležitostí, jak představit tato odvětví a významné společnosti v obou zemích, byla letos v březnu online prezentační akce ICT/BPO Overview and Opportunities in Czechia and Botswana. Akce se zúčastnilo celkem 25 českých a botswanských společností a klíčových institucí. Partnerem na straně Botswany byla agentura tamního ministerstva průmyslu a obchodu Botswana Investment and Trade Centre (BITC) a rovněž její partnerská obchodní asociace v oblasti ICT Outsource Botswana. Na straně ČR zaštítilo akci Velvyslanectví ČR v Pretorii, a to ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a agenturou CzechInvest. Na obou stranách zazněly dvě prezentace představující podnikatelské prostředí v obou zemích a zvláštní pozornost pak byla věnována přehledu a příležitostem právě v odvětví ICT/BPO.

Materiály z konference:

Detailnější přehled hospodářství Botswany a příležitostí v oblasti ICT/BPO

Kontakty na relevantní botswanské subjekty

David Vaverka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět