ÁZERBÁJDŽÁN POZVAL INVESTORY DO NEROPNÝCH ODVĚTVÍ

Ázerbájdžán se posledních 10 let potýká s poklesem zahraničních investic. Valná většina jich navíc míří do ropného sektoru, který byl v letech 2016 a 2020 výrazně poznamenán fluktuací ceny ropy na světových trzích. Země usilující o diverzifikaci hospodářství tak zahajuje projekty, které mají za cíl přivést investory do sektorů nespojených s ropou.

Alatská volná ekonomická zóna. Foto: AFEZ

Rok 2020 zasáhl Ázerbájdžán více než ostatní státy. Pokles zájmu o ropu v prvních měsících roku a následný strmý pád její ceny ekonomiku země ovlivnily více než samotná celosvětová pandemie covid-19 a s ní spojená ochranná opatření. Země se tak vzpamatovává z již druhého ropného šoku v průběhu pěti let a ještě více usiluje o diverzifikaci hospodářství.

VOLNÁ ZÓNA V PŘÍSTAVU ALAT

V červenci 2021 prezident Ilham Alijev položil základní kámen od roku 2017 avizované volné ekonomické zóny v přístavu Alat, který se nachází 70 kilometrů jižně od hlavního města Baku a je zároveň největším ázerbájdžánským přístavem. Prezident explicitně pozval zahraniční subjekty, aby využily této jedinečné příležitosti a v nově vznikající zóně investovaly.

První investoři mají v Alatské volné ekonomické zóně začít svoje aktivity už během července 2022. Do té doby zde pro ně bude v první fázi projektu připraveno zázemí sestávající z objektů pro lehký průmysl a skladů na rozloze 60 hektarů. Podnikání v zóně je oproštěno od povinnosti platit clo za import i export a také od placení daní. Navíc je připraven speciální legislativní balíček fiskálních i nefiskálních pobídek. Investoři tak mohou očekávat plnou podporu z ázerbájdžánské strany v počátcích jejich podnikání.

Země rovněž plánuje projekty zaměřené na zelenou energii a energetickou efektivitu při výstavbě budov. Kromě toho jsou připraveny investiční plány na podporu inovativních technologií v oblasti vodního i odpadového hospodářství, zemědělství či moderního řízení dopravy.

Foto: AFEZ

ČEŠI OPĚT MEZI NEJVÝZNAMNĚJŠÍMI INVESTORY?

České firmy jsou v Ázerbájdžánu vítány a mohly by navázat na úspěšnou tradici investic z let 2016-2018, kdy byla Česká republika devátým nejvýznamnějším investorem v zemi. Veškeré investiční příležitosti v Ázerbájdžánu budou českým zájemcům blíže představeny v Praze v posledním listopadovém týdnu, kdy při příležitosti 5. zasedání Smíšené mezivládní komise mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem proběhne investiční fórum.

V případě zájmu o více informací k investicím v Ázerbájdžánu nebo o možnost participace na připravovaných projektech kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku e-mailem (commerce_baku@mzv.cz) nebo telefonicky (+994 12 436 85 55). Další informace jsou k dispozici také na webu velvyslanectví.

Klára Zeldová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Baku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět