AŽD PRAHA ZABEZPEČÍ CHORVATSKOU ŽELEZNIČNÍ TRAŤ

Česká společnost AŽD Praha uspěla se svou nabídkou v soutěži na dodávku zabezpečovacího a telekomunikačního zařízení na železniční trať Hrvatski Leskovac–Karlovac. AŽD bude realizovat své dodávky z pozice hlavního kontraktora, hodnota zakázky je  více než 260 milionů kun (35 milionů eur). Realizace projektu potrvá 30 měsíců.

Foto: Shutterstock

AŽD Praha podepsala v Karlovaci smlouvu s HŽ Infrastruktura za účasti chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće a ministra dopravy Olega Butkoviće.

Chorvatský železniční úsek Leskovac-Karlovac je dlouhý 44 kilometrů a nachází se na důležité železniční trati Záhřeb-Rijeka. Jeho rekonstrukce a modernizace druhé trati zlepší nejen příměstskou dopravu města Záhřebu a Karlovace, ale bude dalším důležitým krokem ve výstavbě nížinné železnice, která v konečném důsledku přispěje ke konkurenceschopnosti přístavu Rijeka zlepšením jeho spojení s trhy střední Evropy. I se stavebními pracemi, které bude zajištovat konsorcium firem ze skupiny Strabag, se jedná o projekt v celkové hodnotě 2,7 miliardy kun (3,6 milionu eur). Z toho 85 % finančních prostředků je spolufinancováno prostřednictvím Operačního programu Konkurenceschopnost a soudržnost 2014–2020.

PLNĚ ELEKTRONICKÉ STANIČNÍ ZAŘÍZENÍ

V rámci modernizace zabezpečovacího zařízení bude společnost AŽD ve spolupráci se Strabagem instalovat plně elektronické staniční zabezpečovací zařízení ESA 44, které bude řídit provoz ve třech železničních stanicích (Hrvatski Leskovac, Jastrebarsko, Karlovac) a dále v šesti zastávkách. Součástí dodávky je také integrované traťové zabezpečovací zařízení, zabezpečení 62 výhybek, instalace systému počítačů náprav a vybavení všech zmíněných železničních stanic a traťových úseků moderními návěstidly s LED svítilnami v počtu více než 200 kusů.

AŽD také zajišťuje dodávky 8 železničních přejezdů, systému pro ohřev výhybek, telekomunikační techniky a úpravy stávajících budov pod architektonickou ochranou. Celou trať AŽD také vybaví jednotným evropským vlakovým systémem ETCS úrovně L1 s rozšířením jednoho kusu Radio-blokové centrály pro ETCS úrovně L2. Tento úsek je součástí panevropského strategického koridoru Záhřeb-Rijeka, vlaky na něm budou jezdit rychlostí až 160 km/hod.

Foto: AŽD Praha

OBDOBÍ INVESTIC DO ŽELEZNICE

„V posledních letech jsme výrazně investovali do dopravní infrastruktury a nadcházející desetiletí bude obdobím investic do železniční infrastruktury. Skutečnost, že tento projekt je z velké části spolufinancován z evropských fondů, naznačuje, jak důležité je být součástí Evropské unie. Železniční doprava je jedním z nejbezpečnějších a nejrychlejších způsobů dopravy na celém světě a je důležité, abychom byli součástí evropských železničních sítí,“ řekl předseda vlády Chorvatské republiky Andrej Plenković.

„Chorvatsko dlouhodobě patří mezi strategická teritoria, kam naše společnost vždy chtěla dodávat moderní železniční zabezpečovací technologie. Tento první významný projekt je pro nás současně završením ohromného úsilí a velkou výzvou prokázat kvalitu českých systémů a profesionalitu AŽD. Důvěra k naší společnosti, kterou při podpisu smlouvy vyjádřil premiér Plenković a ministři chorvatské vlády, nás zavazuje,“ řekl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

TVRDÝ KONKURENČNÍ BOJ

Podpisu smlouvy předcházel tvrdý konkurenční boj, kdy konsorcium firem Alstom Ferroviaria a Končar – Inženjering neváhalo kvůli udělení zakázky AŽD podat žalobu k Nejvyššímu obchodnímu soudu Chorvatské republiky. Ten však rozhodl ve prospěch AŽD. Podpisem smlouvy společnost AŽD potvrdila své významné postavení na Balkáně, kde kromě Chorvatska v současné době realizuje rozsáhlé projekty v Srbsku, Černé Hoře a v Bosně a Hercegovině. Velvyslanectví ČR v Záhřebu poskytlo AŽD asistenci při nelehkých jednáních s chorvatskými vládními partnery.

Úspěch společnosti AŽD otevírá i další příležitosti a možnosti pro české firmy v prioritním sektoru železniční dopravy v Chorvatsku, plánované investice do roku 2030 by měly činit 3,5 miliardy eur.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět