AUTOMOBILY ŠKODA VSTUPUJÍ NA UZBECKÝ TRH

Česká automobilka Škoda Auto slavnostně vstoupila na uzbecký trh. Kromě nové prodejny Driver’s Village bude v hlavním městě Taškentu otevřena ještě jedna prodejna Škody v autosalonu Sergeli Autocenter.

Slavnostní ceremoniál ke vstupu Škody Auto na uzbecký trh v autosalónu Driver´s Village. Foto: Luboslav Mazurek, Velvyslanectví ČR v Taškentu

Ve městě Kokand se navíc dokončuje výstavba dalšího autosalonu – Kokand Auto Trade. V těchto salonech bude možné nejen koupit nový automobil, ale také podstoupit záruční a pozáruční servis. Dodání prvních vozidel se očekává na konci listopadu. V současnosti se automobily Škoda Kodiaq dováží z Ruska, později se plánuje montáž vozů v Uzbekistánu. Do konce roku automobilka počítá s prodejem zhruba 150 vozů, příští rok by na místním trhu ráda uspěla s 500 automobily.

Prvním modelem značky Škoda představeným v Uzbekistánu je SUV Kodiaq ve dvou úrovních výbavy: pětimístný Ambition a sedmimístný Style, v ceně v přepočtu 34 700 a 39 900 eur. Pro uzbecký trh bude tento model nabízen s přeplňovaným motorem o objemu 2,0 litru a výkonem 180 koní, robotickou sedmistupňovou převodovkou DSG nejnovější generace, pohonem všech kol a panoramatickým střešním oknem.

ZNAČKA ŠKODA OTEVÍRÁ DVEŘE

Slavnostního vstupu Škody Auto na uzbecký trh se 20. října v autosalónu Driver´s Village zúčastnil velvyslanec ČR v Uzbekistánu Jaroslav Siro. Ve svém projevu zdůraznil tradici značky Škoda a významné postavení automobilky v rámci českého průmyslu. Dobrá pověst Škody v Uzbekistánu podle velvyslance pomáhá aktivitám dalších českých firem na tamním trhu.

Vstup automobilky Škoda na uzbecký trh navazuje na dřívější informace z koncernu Volkswagen Group, podle kterých VW plánuje postavit ve městě Džizak továrnu. Ta začne od roku 2022 vyrábět automobily pod značkami VW a Škoda. Snahou je, aby závod vyrostl až na kapacitu 20 000 vyrobených vozů ročně. Továrna má nejprve začít vyrábět model VW Caddy, který je vozidlem pro malé podnikatele. Výroba městského lehkého SUV VW Tiguan a modelů VW Crafter a Škoda Octavia je v plánu pro další fázi.

Fotogalerie

Foto: Luboslav Mazurek, Velvyslanectví ČR v Taškentu

UZBECKÁ EKONOMIKA LETOS POROSTE

Uzbekistán se i navzdory globálnímu hospodářskému útlumu způsobenému pandemií koronaviru stane jednou z mála zemí, které v roce 2020 dosáhnou ekonomického růstu, jak uvádí ekonomická aktualizace Světové banky pro Střední Asii. Roční růst HDP by se měl letos pohybovat mezi 0,4 % a 0,8 %. Za předpokladu dalšího omezování restrikcí, uvolnění státní hranice a širšího globálního ekonomického oživení se v roce 2021 předpokládá růst HDP mezi 4,8–5,0 %.

Tyto skutečnosti určitě neuniknou pátravému zraku investorů, kteří hledají perspektivní příležitosti v zahraničí. To, že díky aktivitám mladoboleslavské automobilky v Uzbekistánu roste zájem o značku Škoda, je dobrou zprávou pro další české firmy, které se o tuto středoasijskou zemi zajímají.

Luboslav Mazurek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Taškentu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět