ARGENTINSKÝ OBRANNÝ FOND MÁ PODPOŘIT INOVACE

Nový Fond národní obrany (FONDEF) by měl podpořit inovace v argentinském obranném průmyslu. Projekt byl připravován několik let, a nakonec byl oběma komorami Kongresu na podzim loňského roku schválen. 

Argentinská vojenská helikoptéra v zasněžených Andách. Foto: Shutterstock

Jak budou finanční prostředky FONDEF využity? Zákon stanovuje, že musí být přiděleny na obnovu, modernizaci a/nebo nákup obranného materiálu. Kromě posilování obranných schopností bude fond sledovat další cíle: upřednostňování národního průmyslu (jak je v Argentině dlouhodobě zvykem), podpora technologických inovací či zvýšení prostředků na výzkum a vývoj. Zákon přepokládá, že objem peněz FONDEF bude postupně narůstat z 0,5 % v roce 2021 až na 0,8 % veřejných výdajů v roce 2023. Pro rok 2021 se počítá s částkou asi 30 miliard argentinských pes (asi 400 milionů USD).

VRTULNÍKY, LETADLA, LODĚ

Pokud jde o konkrétní investice pro nadcházející čtyři roky, u letectva se plánuje pořízení deseti záchranářských vrtulníků (45 milionů USD), osmi stíhacích letadel KAI FA-50 (450 milionů USD), transportérů a vrtulníků střední velikosti (36 milionů USD). Kromě toho by se do roku 2022 měly modernizovat staré vrtulníky americké firmy Bell H-1H. Argentinské námořnictvo uvažuje o modernizaci hlídkových námořních letounů P-3 Orion, dokončení vývoje vlastních tréninkových lodí LICA, stejně tak jako pokračování vývoje katamaránů typu SWATH a lodí vhodných do polární oblasti (jen na tento projekt hodlá vložit až 195 milionů USD).

Kromě toho se plánuje vývoj antarktického logistického centra v Ushuaii za 227 milionů USD. Pro pozemní síly se chystá nákup nejméně 27 obrněných bojových vozidel a argentinských tanků TAM2 (320 milionů USD). V technologické oblasti se Argentina hodlá zaměřit na osazení jižní části země (Patagonie) radary za účelem zvýšení efektivity boje proti pašování drog.

Finance fondu budou spravovány ministerstvem obrany a budou podléhat kontrole obou komor argentinského Kongresu dvakrát ročně.  Plány budoucích nákupů budou postupně zveřejňovány na příslušném portálu. V lednu 2021 byla spuštěna veřejná soutěž na 17 tisíc náhradních dílů, které budou použity k údržbě argentinských bojových vozidel TAM.

Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět